Flaş Haber
Kapat

UŞAK'I NE KADAR İYİ TANIYORSUNUZ? ''İŞTE BİLİNEN VE BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE İLKLER ŞEHRİ UŞAK''

Binlerce yıllık kültürünün yanı sıra pek çok doğal güzelliğe sahip olan, Türkiye'nin görülmeye hatta bir ömür geçirmeye değer kentlerinden biri olan İlkler Şehri Uşak'ın bilinen ve bilinmeyen yönlerini özenli bir araştırma ve çalışma ile derledik.

UŞAK'I NE KADAR İYİ TANIYORSUNUZ? ''İŞTE BİLİNEN VE BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE İLKLER ŞEHRİ UŞAK''

Binlerce yıllık kültürünün yanı sıra pek çok doğal güzelliğe sahip olan, Türkiye'nin görülmeye hatta bir ömür geçirmeye değer kentlerinden biri olan İlkler Şehri Uşak'ın bilinen ve bilinmeyen yönlerini özenli bir araştırma ve çalışma ile derledik.

11 Mayıs 2018 Cuma 14:22
UŞAK'I NE KADAR İYİ TANIYORSUNUZ? ''İŞTE BİLİNEN VE BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE İLKLER ŞEHRİ UŞAK''

İlkler Şehri, Aşıklar Diyarı, Efeler Diyarı Uşak

1. Atatürk’ün eşi Latife Hanım'ın Uşaklı bir aileden geldiğini ve bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Uşaklıların eniştesi olduğunu biliyor muydunuz?
2. Selanik’ten sonra elektrik sağlanan ikinci Osmanlı kenti olma özelliğine sahip Uşak ili 1900 yılının başlarında elektrikten yararlanmaya başlamıştır.
3. 1926 yılında ilk Şeker Fabrikası'nın kurulmasına ev sahipliği yapan Uşak şehri, ilk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı il olma özelliğine sahip. 4. Ata sporlarına sonuna kadar sahip çıkan; ata binmede ustalık ve zeka isteyen atlı cirit oyunu müsabaka olarak ilk Uşak ilinde yapılmıştır. Günümüzde ise 30'dan fazla cirit kulübü aktif haldedir.
5. Yunan Orduları Komutanı General Trikopis, İstiklal Savaşı'nda önemli bir rolü olan Uşak'ın, Merkez Göğem Köyü'nde esir alınmıştır.
6. Kurtuluş Savaşı sırasında zekası ve stratejisi ile Yunan Ordusunun bir kısmını alt eden Milli Kahraman Çeçeli Kara Murat, Uşak'ın Banaz İlçesi, Çamsu Köyü'ndendir. Uşak-Afyon demiryoluna götürülmesini isteyen Yunan Ordusunu, istenilenden farklı bir mevkiiye götürerek teslim olmalarını sağlamıştır.
7. Neredeyse tüm dünyaya nam salmış, hikayeleriyle nesilden nesile aktarılan, Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen altın, gümüş, bronz ve mermerden meydana gelen Karun Hazineleri, Uşak Müzesi'nde sergilenmektedir.8. M.Ö. 7. yüzyılın ilk çeyreğinde parayı icat ederek insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birini gerçekleştiren Lidya İmparatorluğu, bu başarıyı Uşak ilinde elde etmiştir.
9. 1898 yılında açılan ve Türkiye'nin ilk demiryolu olma özelliğine sahip Afyon-İzmir (Basmane) demiryolu, Uşak ilini çok yakından ilgilendiren ve şaşırtıcı bilgilerden sadece bir tanesidir.
10. İstiklal Savaşı'nda büyük kahramanlıklar gösteren süvarilerin Türkiye’de ilk defa görkemli bir anıtta yer alması ile Uşak, 30 m. uzunluğunda, 17 m.yüksekliğindeki Atatürk ve Kurtuluş Anıtı'na sahip olmuştur. Türk Ulusunun tutsak edilemeyeceğini ve sonsuza kadar özgür olacağını simgeleyen bu anıt, Türk kadınının fedakar ve cefakarlığı ile savaştaki rolünü de yansıtır.
11. Bir ev ve el sanatı olan halıcılığın kökeni, Orta Asya’dan Uşak'a göçüp gelen Yörüklerle başlamıştır. Dokunan halılar ilk önce kişisel olarak kullanılırken, 16.yüzyılda şehrin ekonomisinde canlanmasında büyük katkı sağlamıştır.
12. Uşak'ın Ulubey İlçesinde bulunan ve uzunluğu 75 km olan Ulubey Kanyonları'nın, Amerika'dakinden sonra Dünya’nın en büyük ikinci kanyonu olduğunu biliyor muydunuz?
13. Yedi kişinin kollarıyla ancak sarabildiği “Anıt Ağaç”, Uşak'ın Banaz İlçesi Bahadır Köyü Tepedelen mevkiinde bulunur.
14. Uşak'ın en önemli yer altı kaynaklarından birisi de Eşme İlçesi Kışladağ mevkiinde bulunan ve Avrupa'nın en büyüğü olarak bilinen altın madenidir. MTA tarafından yapılan incelemelerde ortalama 105,8 metal altın rezervine sahip olduğu tespit edilmiş ve 2016 yılında açıklanan verilere göre, 10 yılda yaklaşık 80 ton altın üretildiğini söylenmiştir.
15. Dünya'nın ilk voleybol müsabakalarının, M.S. 2. yüzyılda Uşak'ın Banaz İlçesi Akmonia Antik Kenti'nde yapıldığı biliyor muydunuz?
16. Mareşal Fevzi Çakmak’ın Mareşal’lık rütbesi, ilk defa Uşak’ta takılmıştır.
17. Pamuklu gaz hidrofilli bez dokuması ilk defa Uşak’ta, 16 bin dokuma tezgahında yapılmıştır. Yapılan sargı bezlerinin %85’i, yapılan battaniye’i %95’i Uşak’ta üretilmiştir.
18. İlk Çocuk Kütüphanesi, Uşak'ın kilimleriyle ünlü Eşme ilçesinde, 10.09.1953 tarihinde açılmıştır.
19. İlk Tunç Çağı Mezarlığı, Uşak'ın Sivaslı ilçesi Selçikler Köyü'nün kuzeyindeki Akarcaköy üzerinde yer alır.
20. İlk Şayak fabrikasının 21 Şubat 1926’da Uşak’ta kurulmuştur.

Uşak Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.