Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
GİRİŞ

Kan lekesinden kurtulmak için kişilerin yapması gereken belirli başlı işlemler vardır.

Kan lekesi çıkarmak için kişiler evdeki malzemeleri kullanabilir ve bu sayede inatçı kan lekelerinden kolaylık ile kurtulabilir.

Oldukça farklı sebeplerden dolayı kişilerin kıyafetleri, koltukları ya da duvarları kan lekesi olabilir. Bu lekeler oldukça kötü görüntülere sebebiyet vermektedir. Kişiler bu lekelerden çeşitli şekilde kurtulabilirler.

Soğuk Su

Soğuk su kullanımı özellikle kan lekelerini çıkarmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Kişiler lekeye soğuk su uygulayarak kolaylık ile lekeden kurtulabilirler. Bazen patlayan bir sivilce, kanayan bir burun gibi durumlar kişilerin kıyafetlerinin ya da başka zeminlerin kan lekesine sahip olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda da soğuk su uygulanması direkt olarak lekeyi çıkarabilir.

Taşınmayacak kadar büyük olan yüzeylerde meydana gelen kan lekelerine soğuk su uygulanmak yerine buz uygulaması da yapılabilir. Bu sayede kişiler kolaylık ile lekelerden kurtulabilirler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey kan kurumadan lekeye soğuk su uygulamaktır. Kan lekesi çıkarmak için kişilerin, kan henüz kurumadan gerekli işlemi yapması gereklidir. Kuruyan kan lekeleri daha farklı işlemler ile birlikte yüzeyden çıkarılmalıdır.

Karbonat

Karbonat kullanımı kan lekelerini çıkarmak için en çok başvurulan yöntemlerden bir diğeridir. Kişiler özellikle halılarda bulunan kan lekelerini çıkarmak için karbonat kullanmaktadırlar. Lekenin üzerine önce karbonat dökülür ve ardından da nemli bir sünger ile birlikte karbonat lekesi çitilenerek gerekli temizlik sağlanmış olur. Son olarak da bez soğuk su ile ovalanmalı ve ardından tekrar lekenin olduğu yer ovalanmalıdır. Lekenin büyüklüğüne göre karbonat miktarı da arttırılabilir.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke ile kan lekesi çıkarmak da son derece popüler bir yöntemdir. Muhteşem bir temizleyici ve muhteşem bir dezenfektan olan beyaz sirke, kurumuş ya da hala taze olan kan lekesi fark etmeksizin kullanılabilir. Kişiler sprey şişe ile birlikte koltuk ya da halının üzerine beyaz sprey dökmelidirler. Ardından da nemli bez ile ovalanması gereklidir. Kan lekesi çıkarmak için beyaz sirke kullanımı son derece basit ve başarılıdır.

KAYNAK: UŞAK HABER