Otomotiv sektörü tamamen değişiyor! Dünyanın en değerli otomobil markaları belli oldu! O marka ilk kez zirvede!

Otomotiv sektörü tamamen değişiyor! Dünyanın en değerli otomobil markaları belli oldu! O marka ilk kez zirvede!
GİRİŞ

Marka değerine göre dünyanın en değerli otomobilleri belli oldu. Zirvede ise ilk kez bir elektrikli otomobil markası yer aldı. Otomobil sektörü tamamen değişiyor mu? İşte ayrıntılar…

Otomotiv sektörü tamamen değişiyor! Dünyanın en değerli otomobil markaları belli oldu! O marka ilk kez zirvede! - Marka değerine göre dünya genelinde karşılaştırılan otomobil markaları arasından en değerli markalar belli oldu. En değerli markalar arasında zirvede bir elektrikli otomobil markasının yer alması ise akıllarda yeni soru işaretleri oluşturdu.

Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da otomotiv dünyasında rekabet yükselerek devam ediyor. Markaların çıkardığı her yeni model yüksek rekabet başarısı ile dikkat çekiyor. Son dönemde ise elektrikli otomobillerin sektörde öne çıkması tüketici alışkanlıklarının da değiştiğini gösteriyor.

İLK KEZ BİR ELEKTRİKLİ ARAÇ MARKASI ZİRVEDE!

Dünyanın en değerli otomobil markları arasında yapılan karşılaştırmalarda ilk defa bir elektrikli otomobil markası zirveye yerleşti. Otomobil dünyasında adeta devrim niteliğinde adımlar atan ve Elon Musk’ın yönteminde faaliyetlerine devam eden Tesla, 66 milyar dolar değer ile zirvedeki yerini aldı.

Brand Finance tarafından yayımlanan bir raporda 2023 yılı içinde dünyanın en değerli şirketlerinin hangileri olduğu belirlendi. Listede Elon Musk’ın Tesla’sı ise zirvedeki yerini aldı. Bu aynı zamanda otomobil dünyası için büyük değişimlerin de habercisi olarak görülüyor.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ OTOMBİL MARKALARI

Türkiye’de de kısa süre önce satışa başlayan Tesla, yılların Alman otomobil devi Mercedes’i geride bırakarak dünyanın en değerli otomobil markası olmayı başardı. 66,2 milyar dolar ile liderlik koltuğunda yerini aldı. Listenin ikinci sırasında ise 58,8 milyar dolar ile Mercedes – Benz yer alıyor. Toyota ise 52,5 milyar dolar ile üçüncü sıraya yerleşti. Sırasıyla BMW, Porsche, Volkswagen, Honda, Ford, Hyundai ve Audi ise listede yer alıyor.

KAYNAK: UŞAK HABER