Akıllı telefon kullanan herkesi ilgilendiriyor! Bu uygulamalara dikkat! Riskler açıklandı

Akıllı telefon kullanan herkesi ilgilendiriyor! Bu uygulamalara dikkat! Riskler açıklandı
GİRİŞ

Akıllı telefon kullanımlarında oldukça dikkatli olması gerekiyor. Telefonlara yüklenen uygulamalar, farklı izinlere sahip olarak kullanıcıların sıkıntılar yaşamasına neden olabiliyor.

Akıllı telefon kullanan herkesi ilgilendiriyor! Bu uygulamalara dikkat! Riskler açıklandı… - Akıllı cep telefonu kullanımı artık lüks olmaktan çıkıp tamamı ile bir ihtiyaç haline geldi. Yediden yetmişe herkesin kullandığı akıllı cep telefonlarında mevcut olan uygulamalara verilen izinlere dikkat edilmesi gerekiyor. Cep telefonlarına yüklenen uygulamalara verilen izinler, uygulamaların kişisel bilgilere erişimine imkan sunuyor.

Android işletim sistemine sahip olan cihazlar ve iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda, telefona yüklenen uygulamaların hangi izinlerine sahip olabileceği kolay bir şekilde yönetilebiliyor. Bu sayede kullanıcılar da uygulamaların sadece gerekli izinlerini aktif hale getirebiliyor. Cep telefonlarına yüklenen uygulamalarda bilinmeyen internet tarayıcılarının tercih edilmemesi oldukça önemlidir. Google Chrome, Opera ve Safari gibi bilinen ve güvenilir internet tarayıcılarının akıllı telefonlara yüklenmesi tercih edilmelidir.

KAYNAĞI BİLİNMEYEN UYGULAMALARDAN UZAK DURUN

Google Play Store'da çok sayıda yer alan uygulama türlerinden birisi anti virüs programlarıdır. Birçok anti virüs programı güvenilir olsa da bazı anti virüs programları cep telefonundaki verilerin karşı tarafa iletilmesine neden olmaktadır. Akıllı cep telefonlarına anti virüs programı indirilmesi bilinenin aksine gerekli değildir. Uygulama dışından başka bir dosya ya da uygulama indirilmedi takdirde akıllı telefonlara virüs bulaşması oldukça zordur. Anti virüs programlarının yanı sıra müzik çalar uygulamaları da dikkat edilmesi gereken bir başka konudur. Müzik çalar uygulamaları akıllı cep telefonlarında potansiyel güvenlik açıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle çoğu akıllı cep telefonunda bulunan müzik çalar uygulamalarının kullanılması tercih edilmelidir.

HER UYGULAMAYI İNDİRMEYİN

Akıllı cep telefonları için tercih edilen diğer bir uygulama da hafıza temizleme uygulamalarıdır. Hafıza temizleme uygulamaları akıllı cep telefonlarında bulunan bütün özel verilere erişim sağlayabilmektedir. Birçok akıllı cep telefonunda hafıza temizleme özelliği yerleşik olarak bulunmaktadır. Bu özelliğe sahip olmayan akıllı cep telefonları için bilinen ve güvenilir firmaların uygulamaları tercih edilmelidir. Cep telefonlarındaki kişisel verilerin tehlikeye atılmasına neden olan programlar arasında virüs programları, açık kaynak kodlu malware, uygulamaların ücretli versiyonları ve sahte uygulamalar yer alıyor. Aynı zamanda akıllı cep telefonlarının ram hızını arttıracağını iddia eden programlar da tamamıyla tehlikelidir. Çünkü ram, yazılımsal bir şey değil donanımsal bir şeydir ve herhangi bir programla artıramaz.

KAYNAK: UŞAK HABER