WhatsApp kullananlar dikkat! AB kurallarına göre WhatsApp hizmet koşulları değişecek

WhatsApp kullananlar dikkat! AB kurallarına göre WhatsApp hizmet koşulları değişecek
GİRİŞ

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Avrupa Birliği (AB) kurallarına uymayı taahhüt etti. Bu haber WhatsApp kullanıcısı herkesi yakından ilgilendiriyor…

WhatsApp kullananlar dikkat! AB kurallarına göre WhatsApp hizmet koşulları değişecek - En popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Hemen hemen tüm akıllı telefon sahiplerinin kullandığı WhatsApp için kritik bir haber gündeme geldi. Avrupa Birliği’nden (AB) gelen açıklamaya göre WhatsApp hizmet koşullarında değişiklik yapacak.

AB komisyonu, üye ülke tüketici kurumları ve WhatsApp arasında gerçekleştirilen toplantılar sona erdi. Uzun bir süredir WhatsApp uygulamasına yönelik baskı yapan AB komisyonunun şeffaflık talebine nihayet yanıt geldi. Bu kapsamda WhatsApp kullanıcıları daha iyi bilgilendirme ve güncelleme konusunda kullanıcı tercihlerine saygı göstermeyi kabul etti.

GÜNCELLEME İSTEMEYENLERE ÇÖZÜM SUNACAK

WhatsApp ile AB komisyonu arasındaki toplantıların sonucunda şirketin bazı konularda şeffaflık hükümlerine uygun hareket edeceği belirtildi. Bu kapsamda WhatsApp uygulaması sözleşme güncellemeleri konusunda kullanıcıların tercihlerine saygı gösterecek. WhatsApp’ın kullanıcıların kabul etmemesi halinde güncellemeleri reddetmelerini kolaylaştıracak çözümler sunması bekleniyor.

AB komisyonu tarafından yapılan açıklamada WhatsApp hizmet koşullarının değiştirileceği belirtildi. Ayrıca şirketin kullanıcıları güncelleme reddi halinde hizmete erişimin biteceği durumlarda da açıkça bilgilendireceği ifade edildi. WhatsApp’ın kullanıcıların kişisel verilerini reklam veya diğer amaçlarla Meta şirketleriyle paylaşmayacağı vurgusu yapıldı. Bilindiği üzere WhatsApp’ın kullanıcı bilgilerini çatı şirketi Meta altındaki Facebook ile paylaştığı iddiası ortaya atılmıştı.

AVRUPA ÜLKELERİ WHATSAPP’I YOLA GETİRDİ

AB komisyonu ve AB ülkelerindeki tüketici mahkemeleri, geçtiğimiz yıl WhatsApp’a uyarı mektubu göndermişti. WhatsApp’ın kullanıcıların kişisel verilerinin kullanımı konusunda şeffaf olmadığı yönündeki baskılar sonuç verdi. Söz konusu mektupta şirketten 2021’de hizmet koşulları ve gizlilik politikasında yaptığı değişikliği açıklaması istenmişti.

AB WhatsApp’ın hizmet değişikliklerinin tüketici koruma kanunlarına uygun olup olmadığını araştırdı. WhatsApp’ın getirdiği değişiklikler arasında en çok tepki çeken konu kullanıcıların kişisel verilerini Facebook ile paylaşma zorunluluğuydu. WhatsApp uygulamasını kullananların bu sözleşmeyi kabul etmeye zorlanması, Avrupa ülkelerinde tepki çekmiş ve şirket farklı bir hizmet sözleşmesi sunmuştu.