Milyonlarca kişi bu kapsamda olabilir! EYT ile ilgili yeni duyuru yapıldı! O kişiler toplu ödeme yapılacak!

Milyonlarca kişi bu kapsamda olabilir! EYT ile ilgili yeni duyuru yapıldı! O kişiler toplu ödeme yapılacak!
GİRİŞ

EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle milyonlarca vatandaşa emeklilik imkanı doğdu. Kısa süre önce çıkan EYT yasasında yeni detaylar da ortaya çıktı. İşte EYT’de merak edilen o detaylar…

Kısa süre önce EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından EYT ile emeklilik süreci de resmen başladı. Beklenen EYT yasasının çıkmasının ardından ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olması bekleniyor.

EYT yasası çıkmasına rağmen emekli olabilenler kadar emeklilik hakkı elde etmeyenlerin de durumu merak edilmeye başladı. EYT genelgesi kapsamında kimlerin EYT düzenlemesi kapsamında olup olmadığı da netlik kazanmıştı. Bu kapsamda SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı kapsamında yer alan birçok kişi EYT düzenlemesi kapsamında yer alıyor.

25 YIL ŞARTINA UYAMAYAN TOPLU ÖDEME ALABİLECEK!

EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından detaylar belli oldu. Erkek ve kadın sigortalılar için bu kapsamda 25 yıl hizmet koşulu aranıyordu. Hizmet süreleri 25 yıldan daha az olanlar ise toptan ödenen prim iadesinden yararlanabilecekler. Yapılan yeni düzenlemeler kapsamında EYT ile emeklilik hakkını belirli koşullar nedeniyle kaçıran kişilerin farklı yöntemlere başvurmaları sağlanacak.

ÖDENEN TOPLU PRİM TUTARI GERİ ALINACAK!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından EYT genelgesiyle EYT hakkında birçok detaya yer verildi. EYT’den yararlanamayanlara toptan prim iadesi, prim borçlanması, birden fazla sosyal kurumu kapsamında çalışan vatandaşlar konusunda da konunun detayları açıklandı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT düzenlemesi kapsamında borçlanana ve prim ödemelerinde emeklilik hayali kuranlar için önemli düzenlemelere imza atılmış oldu.

Borçlanma ya da çalışarak prim tamamlayamayan toptan ödemelerde ise isteğe bağlı sigorta primleri de aynı madde üzerinde değerlendirmeye alınacak. SGK il müdürlüklerine giderek emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlayamayan kişilerin ödemiş oldukları prim tutarlarını toplu şekilde geri alabilme hakkı tanındığı belirtiliyor. Bu kapsamda belirli şartların sağlanması gerekecek. Söz konusu şartları sağlayanlara ödemiş oldukları prim tutarlarını toplu şekilde geri alabilme fırsatı sunulacak.

KAYNAK: UŞAK HABER