Bu kimlik kartına sahip olanlar dikkat! Yeni düzenleme resmen devrede! Yüzde 40 ve üzeri...

Bu kimlik kartına sahip olanlar dikkat! Yeni düzenleme resmen devrede! Yüzde 40 ve üzeri...
GİRİŞ

Türkiye’de seçimler öncesinde birçok yeni düzenleme devreye girdi. Bunlardan biri de engelli kimlik kartlarıyla ilgili. Artık e – Devlet üzerinden alınabilecek. İşte detaylar…

Bu kimlik kartına sahip olanlar dikkat! Yeni düzenleme resmen devrede! Yüzde 40 ve üzeri - 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde Türkiye’de yeni birçok düzenleme hayata geçirildi. Bu düzenlemeler kapsamında toplumun her kesimi için birçok yenilik yapıldı. Söz konusu yeniliklerden biri de engelli kimlik kartı olanlar için yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile düzenleme resmen yürürlüğe girdi. e – Devlet üzerinden artık başvuru yapılabilecek. Yüzde 40 ve üzeri için geçerli olacak. Engelli kimlik kartına sahip çok sayıda vatandaş yeni düzenlemeden yararlanabilecek. Konuyla ilgili tüm detaylar belli oldu.

ENGELLİ KİMLİK KARTI OLANLARA YENİ DÜZENLEME!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından son dakika olarak yeni bir düzenleme duyuruldu. Bu kapsamda engelli bireylere tanınan haklardan yararlanmak isteyenler için Engelli Bireylere Kimlik Kartı Verilmesine ve Ulusal Engelli Veri Sistemi Oluşturulmasına İlişkin Usul ve Esaslar ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından engelli vatandaşlar için hazırlanan engelli kimlik kartları ile ilgili detaylar da netlik kazanmış oldu. Seçim öncesinde peş peşe gelen yenilikler arasında yer alıyor.

ENGELLİ KİMLİK KARTI ALMA ŞARTLARI NELER?

Engeli kimlik kartı almak ve Türkiye’de engelli bireyler için sağlanan desteklerden yararlanmak isteyenlerin bazı şartları karşılamaları gerekiyor. Engelli kimlik kartını sağlık kurulu raporuna göre yüzde 40 ve üzeri engelli olduğunu belgeleyen bireyler alabilecek. 18 yaşından küçüklere ise sağlık kurulu raporunda çocuklar için özel gereksinim raporuna (ÇÖZ – GER) denk özel gereksinim düzeyine sahip çocuklar alabilecek.

BU HİZMETLERDEN YARARLANABİLECEKLER!

Engelli kimlik kartı alan bireyler Türkiye’de birçok haktan yararlanabilecek. Özel halk otobüsleri ve belediye, deniz ulaşım araçları, TCDD bünyesindeki trenlerden ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Tüm iç ve dış hatlar uçuşlarında engelli kimlik kartına sahip engellilere yüzde 20 indirim sağlanıyor. Müze ve ören yerler, milli parklar, tiyatrolar ve daha pek çok alandan ve hizmetten de yararlanabilecekler.

KAYNAK: UŞAK HABER