e-Devlet Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır?

e-Devlet Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır?
GİRİŞ

Çalıştığınız özel veya devlet kurumlarına aile durum bildirimi yapmanız gerekir çünkü aile durum bildirimi formunuzdaki bilgilere göre çalıştığınız kurum size çalışmaya bağlı sosyal haklarınızı vermektedir.

E-devlet üzerinden aile durum bildirimi yapmak, kamu personeline sağlanmış olan bir kolaylıktır. Çalışmaya bağlı sosyal haklarınızın tesis edilebilmesi için, kamu personeli değilseniz aile durumunuzu bildirir formu fiziki olarak doldurup çalıştığınız kuruma teslim etmelisiniz. Ancak kamu personeliyseniz e-devlet aile durum bildirimi özelliğini kullanarak aile durumunuzu çalıştığınız kuruma bildirmiş oluyorsunuz.

Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi

Kamu personeli olarak aile bilgilerinizi bildirmek, e-devlet aracılığıyla yapabileceğiniz bir işlemdir. Aile bilgileri bildiriminizi yapmak için öncelikle e-devlete TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmalısınız. Ardından arama motoruna “Kamu personeli aile bilgileri bildirim sistemi” yazarak aratınız, karşınıza çıkan sayfada “uygulamaya git” seçeneğini göreceksiniz, bu seçeneğe tıklayınız. Birkaç saniye sonra “aile yardımı ve aile durum” ekranına yönlendirileceksiniz. Karşınıza çıkan formda ilgili bilgileri kendinize göre doldurup gönderdiğinizde e-devlet aile durum bildirimizi yapmış olacaksınız.

Aile Yardım Bildirimi Sorgulama

Aile yardım bildiriminizin durumunu öğrenmek için öncelikli olarak kamu personeli aile bilgileri bildirim sisteminden aile durumunuzun bilgilerini bildirmiş olmanız gerekmektedir. Aile durum bilgilerinizi bildirdikten sonra herhangi bir sorun yaşanmaması halinde kamu kurumunda çalışmanızdan kaynaklı tüm sosyal yan haklarınızı bu bilgilere göre elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu sosyal hakların bir kısmının karşılığında ödeme yapılmaktadır. İşte bu ödemelerin ne durumda olduğunu ve tüm aile yardım bildirimi bilgilerinizin takibini “Aile Yardım Bildirimi Sorgulama” ekranından yapabilirsiniz. E-devlet aile durum bildirimi yaptığınız gibi e-devlet arama motoruna “Aile Yardım Bildirimi Sorgulama” yazıp aratarak karşınıza çıkan sayfadan gerekli bilgilere erişebilirsiniz.

4/B'li Personel İçin Aile Durum Bildirimi Düzenlemesi

E-devlet üzerinden aile durum bildirimi yapılması, kamu kurumlarında çalışan her türlü personel için geçerlidir. Kamu kurumlarında çalışan kadrolu personellerin dışında, sözleşmeli olarak çalışan kamu personeli (4/B’li personel) için de çalışmasından kaynaklı sosyal yan haklarını elde edebilmek için e-devlet aile durum bildirimini yapması gerekmektedir. Kamu kurumları haricinde çalışan biri aile durum bildirimini e-devlet aracılığıyla yapamaz.

KAYNAK: UŞAK HABER