e-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

e-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?
GİRİŞ

Mobil imza almak isteyen kişiler, taleplerine göre operatörlerine internet üzerinden veya şubelerine giderek şahsi başvuru yapabilirler.

Mobil imzanın alınabilinmesi için kişiler tarafından kullanılmakta olan GSM operatörlerine başvuru yapılması gereklidir. Yapılan başvuru sonucundan sonra, kişiler kimlikleri ile GSM operatörü şubelerine giderek işlemlerini tamamlamalılardır.

E-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik imza başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle Kamu Sertifikasyon Merkezine resmi internet sitesi üzerinden giriş yapılması gereklidir. Daha sonra başvuru yapacak olan kişilerden doldurmaları talep edilen bazı bilgiler istenir. Bu bilgilerin doldurulmasından sonra, talep edilen diğer şartların da elektronik imza almak isteyen kişiler tarafından kabul edilmesi ile e-imza başvurusu tamamlanmış olur.

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza sistemi, e-imza sahibi olan kişilerin resmi bilgilerinin 3. Taraflara bozulmadan aktarılmasını sağlayan bir sistemdir. Mobil imzadan farklı olarak resmi kurumlar tarafından alınır. Kullanımları açısından pek bir fark mevcut değildir.

E-Devlet Mobil İmza Ücreti Ne Kadardır?

e-devlet üzerinden mobil imza almak isteyen kişilerin herhangi bir ücret ödemelerine gerek yoktur. Sistem üzerinden başvuru yapılacak olan mobil imzalar için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur. Kişilerden ücret talep eden kişilere de itibar etmemeye dikkat etmeleri gereklidir.

Turkcell E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

Turkcell operatörüne bağlı olan ve hattı üzerinden mobil imza almak isteyen kişilerin izlemeleri gereken yol şöyle sıralanmıştır:

  • Ön başvuru yapılır.
  • Ön başvuru yapıldıktan sonra kişilerin SIM kartlarının mobil imza alabilmek için yeterli olup olmadığının tespiti yapılır. Eğer kişilerin SIM kartları mobil imza için yeterli değilse öncelikle SIM kartları değiştirilir.
  • Daha sonra, kimlik, pasaport ya da ehliyet ile herhangi bir Turkcell bayisine başvuru yapılır. Yapılan başvuru ile işlem tamamlanır.

Hatlı telefon kullanan ve sim kartı mobil imza alabilmek için yeterli olduğu tespit edilmiş olan kişiler, Turkcell Menü üzerinden de işlemlerini yapabilme imkanları mevcuttur. Turkcell menü üzerinden mobil imza almak isteyen kişiler, müşteri hizmetleri ile iletişim kurarak nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirler.

KAYNAK: