Doğal Yollarla Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Doğal Yollarla Dişler Nasıl Beyazlatılır?
GİRİŞ

Dişlerin doğal yolla beyazlatılabilmesi için genellikle karbonat ve limon karışımı kullanılır.

Bir çay kaşığı karbonatın içine birkaç damla limon damlatılır. İkisi güzel bir biçimde karıştırılır ve elde edilmiş karışım temiz ve daha önce kullanılmamış bir diş fırçası ile dişlere sürülür. Dişlere sürülme işleminden sonra da ağız çalkalanır. Bu yöntemin yanında doğal yollarla diş beyazlatma işlemi için yine karbonat içeren karışımlar kullanılır. Ancak diş minesi zayıf olan kişilerin bu karışımları kullanmadan önce dikkatli olmaları tavsiye edilmiştir.

Zerdeçal İle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Zerdeçal kullanarak diş beyazlatma formülü için kullanılması gereken malzemeler şöyle sıralanmıştır:

  • 1 çay kaşığı toz zerdeçal
  • 3 damla nane yağı
  • yarım tatlı kaşığı deniz tuzu
  • 2 yemek kaşığı karbonat

Bir karıştırma kabında tüm bu malzemelerin güzel bir şekilde karıştırılmasından sonra bir diş fırçası yardımı ile sürülür ve birkaç dakikadan daha fazla bekletilmeden ağız çalkalanır. Bu doğal yollarla diş beyazlatma yönteminin haftada bir kez dişlere uygulanması, kısa bir süre içinde dişlerin beyazlamasını sağlayacaktır.

Evde Anında Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde hemen diş beyazlatma işleminin gerçekleştirilebilinmesi için genellikle karbonat ve limon karışımı kullanılır. 1 tatlı kaşığı karbonatın içine birkaç damla limonun katılmasından sonra köpükler çıkmaya başlayana kadar karıştırılır. Karışım dişlerin her yerine gelecek biçimde sürülür ve bekletilir. Eğer evde limon yoksa, karbonatın içine elma sirkesi de koyularak karıştırılabilir.

En Sağlıklı Diş Beyazlatma Formülü Nedir?

Diş beyazlatma işlemi için kullanılabilecek olan en sağlıklı karışım, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı adaçayı ve 1 çay kaşığı tarçından oluşan karışımdır. Bu malzemelerin iyice birbirine karıştırılması ve haftada 1 gün dişlere fırçalamadan sonra sürülmesi gereklidir. Dişlerin fırçalanmasından sonra uygulanması, dişlerdeki sarı görünümün kolaylıkla ortadan kalkmasını sağlar.

Dişleri Ne Sarartır?

Dişlerin sararmasına neden olan ve insanlar tarafından çok sık yapılan yanlışlar, şöyle sıralanabilir:

  • Kahve, çay ve sigara gibi nikotin ile kafein içeren maddelerin fazla kullanımı
  • Dişlerin günde ikiden fazla ve çok bastırılarak fırçalanması
  • Turşu, limon gibi asidik besinlerin çok fazla tüketilmesi
  • Uzun süre boyunca ilaç kullanmak
  • Çok sıcak ve çok soğuk besinlerin tüketilmesi

Bu yanlışların yapılması, zamanla diş minesinin incelmesine ve sarı bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olduğundan dolayı kişiler doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri aramaya başlarlar.

KAYNAK: UŞAK HABER