Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
GİRİŞ

Saç dökülmesi için gidilmesi gereken doktor son derece dikkatli seçilmelidir. Saç dökülmesi için gidilen doktor mutlaka bir dermatolog yani cildiye uzmanı olmalıdır.

Aksi takdirde son derece zorlu durumların içine girilebilir. Saç dökülmesi kalıtsal olabileceği gibi başka bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle de saç dökülmesi yaşayan kişiler vakit kaybetmenden bir doktora giderek muayene olmalı ve saç dökülmesinin sebebini öğrenmelidirler.

Saç dökülmesi için doktora giden kişiler, doktora tüm tıbbi geçmişlerini de anlatmalıdırlar. Saç dökülmesinin binlerce farklı sebebi vardır. Bu sebeplerin bilinmesi sayesinde doktorların teşhis koyması kolaylaşacaktır. Bu nedenle de tıbbi geçmişin ve kullanılan tüm ilaçların doktora anlatılması önemli bir konudur.

MHRS üzerinden ya da ALO 182 numarası aranarak kolaylık ile cildiye için gerekli olan randevu alınabilir. İsteyen kişiler özel hastanelere de gidebilirler.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi, kişinin saçlarının istem dışı bir dış etki ya da bir iç etki nedeni ile önce zayıflaması ve ardından dökülmesidir. Saç dökülmesi için doktor mutlaka ziyaret edilmeli ve gerekli görülen tedaviye anında başlanılmalıdır. Saç dökülmesi rahatsızlığı erken teşhis edilip erkenden tedaviye başlanır ise, durdurulabilir. Aksi takdirde ilerleyen yıllarda kelliğe neden olmaktadır. Kellik insanlar için son derece kötü bir durum olarak nitelendirilmektedir.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin nedenleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

Genetik Faktörler: Saç dökülmesinin kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri farklıdır. Erkeklerde genellikle dökülmeye daha yatkın saç tipi bulunmaktadır. Yaş ilerledikçe saçlar dökülür ve kellik daha yaygın hale gelir. Saç yapısı zayıf olan kişilere erken yaşta başlanan tedaviler ile birlikte kelliğe giden süre uzatılabilir ve dökülme hızı yavaşlatılabilir.

Deri Problemleri: Deri ve iç hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilir. Sedef hastalığı, egzama, akne vb. gibi hastalıklar saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Mantar, aşırı yağlanan deri vb. gibi iç hastalıklar da saç dökülmesinin bir numaralı sorumlusu olabilir. Bu durumda altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gereklidir. Saç dökülmesi için doktor arayan kişiler mutlaka tedavi için dermatologlara başvurmalıdırlar.

KAYNAK: