Depremde hayat kurtaran teknoloji! Saniyeler öncesinden hissedip alarm veriyor

Depremde hayat kurtaran teknoloji! Saniyeler öncesinden hissedip alarm veriyor
GİRİŞ

Yeraltı titreşim algoritmalarına yönelik yapılan çalışmalarda önemli aşamalar kaydedildi. Birkaç saniye öncesinden depremi fark edip sinyal veren sistemler hayat kurtarıyor…

Kahramanmaraş deprem felaketinin ardından Türkiye’nin gündeminde deprem konuşuluyor. Deprem bilinci ve korkusu insanları bu afete karşı tedbir almaya yönlendiriyor. Her an meydana gelebilecek yeni sarsıntıya karşı herkesin bir “hayatta kalma planı” bulunuyor. Bu süreçte depreme karşı korunmak isteyen insanların en büyük yardımcısı yine teknoloji dünyası oluyor.

Yeraltındaki titreşimleri hisseden teknolojiler, yaklaşık 5 şiddetindeki depremleri gerçekleşmeden birkaç saniye önceden fark ediyor. Bu da evin içinde uygun bir pozisyon almanızı veya dışarıya yakınsanız binadan çıkmanızı sağlayacak bir etki gösteriyor. Google’ın “Deprem Uyarı Sistemi” akıllı telefonlardaki ivmeölçer üzerinden çalışıyor. Bu teknoloji, sarsıntıyı algılayıp kullanıcıya anında uyarı gönderiyor.

GOOGLE DEPREM UYARI SİSTEMİ

Google tarafından geliştirilen deprem uyarı sistemini kullanabilmek için, akıllı telefonunuzun Android işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Bu sistemi aktif hale getirmek için ayarlar kısmından arama çubuğuna konum yazın. Daha sonra ekrana gelen “Konum erişimi” kısmına tıklayın ve “Konum Hizmetleri” başlığı altındaki “Deprem Uyarıları” bölümünü açın. Bunu aktif hale getirdiğiniz zaman olası bir sarsıntı durumunda akıllı telefondan deprem uyarısı geliyor. Deprem olmadan birkaç saniye önce güçlü bir sesle alarm çalarak uyarı yapan sistem hayat kurtarıyor.

TİTREŞİM ÖLÇEN CİHAZLAR

Antronik AQD, 3.5 ve üzeri büyüklükteki depremleri 15 saniye kadar öncesinden haber verme iddiasıyla öne çıkıyor. Gelişmiş algılama sensörü kullanan özel bir yazılım algoritmasına sahip olan bu cihaz, prize takıldığı andan itibaren sismik izleme yapmaya başlıyor. Elektrikler kesilse bile 24 saat boyunca sismik taramaya devam eden cihazın üzerinde acil durum aydınlatmaları yer alıyor.

Gatherway cihazı sadece deprem uyarı vermekle kalmayıp aynı zamanda kaçış feneri olarak kullanılabiliyor. Üç kolay adımda montajı yapılabilen Gatherway, deprem meydana gelmeden önce kırmızı ışık yakıp yüksek sesle alarm çalıyor. Yurt dışında 60 dolara satılan bu cihazda acil durumlar için USB bağlantısı bulunuyor.

KAYNAK: UŞAK HABER