MAF Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

MAF Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?
KAYNAK:Uşak Haber

Hava akış sensörü ya da kısaca MAF sensörü arızası, yaygın olarak iki farklı yöntem ile tespit edilir.

Bunlardan ilki MAF sensörü ve tesisatı diyagnostik test cihazı ile kontroldür. İkinci yöntemde ise MAF sensörü ve tesisatı elektronik olarak multimetre ile kontrol edilmesidir. Bu tür profesyonel yöntemlerin yanı sıra araçta bazı belirtilerin takip edilmesi de gerekecektir.

MAF ya da hava akış sensörü, araca takılan ve tipik olarak hava filtresi ile motor emme manifoldu arasına yerleştirilen elektrikli bir cihazdır. Hava filtresinden gaz kelebeği gövdesine giden havayı ölçmektedir. Ardından bu bilgi optimum yanma ve etkili motor yönetimi sağlamak için motora doğru hava – yakıt karışımını sağlamaya yardımcı aracın ECU bilgisayarına gönderilir. MAF sensörü arızası ortaya çıktığında bu arıza farklı belirtiler ile kendini gösterecektir.

MAF Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

MAF sensörü temizliği ya da tamiri yapılmadığında bazı arızalar meydana gelecektir. Günümüzde birçok otomobil için son derece önemli bir parça olan MAF sensörü çeşitli nedenlere bağlı olarak arızalanabilir. Bu tür durumlarda ise aracı doğrudan etkileyecek bazı problemler ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan bu problemleri en iyi şekilde tespit etmek ve buna göre tamir işlemlerinin yapılmasını sağlamak gerekecektir.

MAF sensörü arızalarının görülmesi halinde beraberinde ortaya çıkabilecek bazı belirtiler ise kısaca şunlardır:

  • Düzensiz rölanti.
  • Motorun zor çalışması.
  • Motor hızlanmasında kesiklik ya da zayıf hızlanma görülmesi.
  • Zengin karışımla motorun çalışması vb.

MAF sensörü arızalarında ortaya çıkacak sorunlar aracın performansı, yakıt tüketimi ve sürüş konforuna ilişkin birçok unsuru etkileyecektir. Söz konusu belirtilerin ortaya çıkmasıyla aracın MAF sensöründe arıza olduğu düşünülebilir.

MAF Sensörü Nasıl Kontrol Edilir?

MAF sensörü iptali ya da arızalarının tespiti için genelde iki farklı yöntem kullanılır. Bu iki yöntemden biri MAF sensörü ve tesisatı diyagnostik test cihazıyla kontrol edilmesidir. Bu yöntemde MAF sensörü hava emiş hortumundan sökülür, MAF sensörünün soketi takılı halde olacak şekilde diyagnostik test cihazının OBD soketi araca takılır. Aracın kontağı açıldıktan sonra diyagnostik cihazı bilgisayardan çalıştırılır ve göstergeler takip edilir.

MAF Sensörü Tıkanırsa Ne Olur?

MAF sensörü temizleyici yöntemleri kullanılarak veya doğru bakım yöntemleri uygulanarak verimli şekilde çalışması sağlanabilir. MAF sensörünün tıkanması halinde motorun zengin karışımla çalışması görülebilir. MAF sensörü arızası ortaya çıkar ve aracın hem yakıt hem de performansında arızalar meydana gelir.