Nokia 60 yıllık logosunu değiştirdi! Bu sene logosunu değiştiren şirketler

Nokia 60 yıllık logosunu değiştirdi! Bu sene logosunu değiştiren şirketler
GİRİŞ

Finlandiya merkezli teknoloji şirketi Nokia, telefon üreticisi imajından sıyrılmak için 60 yıldır kullandığı logosunu değiştirdi. Bu yıl pek çok firma yeni logolarını kullanacak…

Nokia 60 yıllık logosunu değiştirdi! Bu sene logosunu değiştiren şirketler - Bir dönemin efsane telefon markası Nokia da logosunu değiştiren şirketler kervanına katıldı. Özellikle 90 ve 2000’li yılların başında dünyanın en çok satan cep telefonu markası olan Nokia büyük bir dönüşüm geçiriyor. Tuşlu telefon dönemiyle akıllara kazınan Nokia, herkesin bildiği 60 yıllık logosunu değiştirme kararı aldı.

Son dönemde teknoloji şirketlerinin imaj yenileme furyasına Nokia da katıldı. Finlandiyalı teknoloji şirketi, kamuoyundaki telefon üreticisi imajından uzaklaşmak için 60 yıldır kullandığı logosunu yeniden tasarladı. Yeni logoda 5 farklı şeklin bir araya gelerek Nokia harflerini oluşturduğu görüldü. Markayla özdeş klasik mavi ton yerine farklı renkte fonlar kullanıldı.

AKILLI TELEFON PAZARINDA TUTUNAMADI

Nokia’nın yeni tasarlanan logosunda yazı tipi incelirken tasarım hakkında açıklama yapan Nokia CEO'su Pekka Lundmark şunları söyledi: “Yeni logoyu öncekinin mirası üzerine inşa ettik, ancak mevcut kimliğimizi yansıtmak için daha çağdaş ve dijital hissettirmesini sağladık.” Bir dönemin en büyük cep telefonu satıcısı olan Nokia, pazara hızlı giriş yapan Apple, Samsung ve Sony ile rekabet edemedi.

2014 yılında Microsoft’a satılan cep telefonu bölümü, bir sonraki yılda 8.4 milyar dolarlık zarar etti. Finlandiyalı teknoloji şirketi, o zamandan beri mobil ve bulut ağ teknolojilerine odaklandı ve telefon şirketi olarak anılmaktan kurtulmak için dönüşüm geçiriyor. Öte yandan bu yıl logosunu değiştiren şirketlerin sayısı giderek arttı.

AUDI, CITROEN VE DACIA LOGO DEĞİŞTİRDİ

Otomotivde elektrik devriminin hız kazandığı günümüzde araç markaları da logolarını teknolojik formata çeviriyor. Alman devi Audi, ikonik dört halkalı logosunu 2 boyutlu halde kullanacak. Fransız otomotiv devi Citroen de bu yıl logosunda değişiklik yaptı. Şirketin 1919 yılında kullandığı logoya benzer bir tasarımla karşımıza çıkan Citroen 2024 model araçlarında bu logoyu kullanmaya başlayacak. İsveç merkezli Volvo logosunu 2 boyutlu tasarlama kararı alırken Dacia, birbirine ters görüntüsü olan D ve C harflerini birleştirerek zincire benzeyen bir logo kullanacak.

KAYNAK: UŞAK HABER