Telefonunuzu şarj ederken sakın bunu yapmayın! Her şeyinizi bir anda kaybedebilirsiniz!

Telefonunuzu şarj ederken sakın bunu yapmayın! Her şeyinizi bir anda kaybedebilirsiniz!
GİRİŞ

Telefonunuzu halka açık alanlarda şarj ederken bundan sonra iki kere düşünün. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) çarpıcı bir rapora imza attı. Her şeyiniz bir anda gidebilir…

Telefonunuzu şarj ederken sakın bunu yapmayın! Her şeyinizi bir anda kaybedebilirsiniz! - Akıllı telefon kullanımının her geçen gün yaygınlaşmasıyla şarj sorunları da ortaya çıkıyor. Günün büyük bölümünü dışarda geçiren ve şarja ihtiyaç duyan kişiler ise kafe, restoran ya da diğer halka açık alanlarda telefonlarını şarj ediyor.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından hazırlanan bir raporda ise halka açık yerlerde cihazların şarj edilmesinin son derece tehlikeli olabileceğine dikkat çekildi. Bu alanlarda cihazlara yüklenen kötü amaçlı yazlımlar nedeniyle bir anda tüm bilgilerin çalınabileceği ifade ediliyor.

HALKA AÇIK YERLERDE CİHAZLARINIZI ŞARJ ETMEYİN!

Halka açık alanlarda ücretsiz Wi – Fi ağlarına bağlanmak veya cihazları şarj etmenin son derece tehlikeli olabileceğine dair FBI’dan uyarı geldi. Akıllı telefon, bilgisayar ve tabletlerin özellikle kafeler, havalimanları ve restoranlar gibi halka açık alanlarda şar edilmesi veya buradaki ağlara bağlanılmasının kötü amaçlı yazılımların bulaşması için son derece etkili olduğu ifade ediliyor.

Oteller, havalimanları, terminaller ve diğer tüm halka açık alanlarda USB portlarını cihazlara kötü amaçlı yazılımları sokmak için kullanıldığı yönünde FBI tarafından Twitter üzerinden uyarı yapıldı.

HASSAS VERİLER SANİYELER İÇİNDE ÇALINABİLİYOR!

Söz konusu halka açık alanlarda cihazların şarj edilmesi ya da ortak ağlara bağlanılmasının ciddi güvenlik risklerine neden olabileceğini aktaran uzmanlar, bankacılık bilgilerinden hassas kişisel verilere ve daha pek çok verinin bu yöntemle çalınabileceğini vurguluyorlar. E – posta şifresinden cihazdaki diğer pek çok bilgi anında yok olabilir. Halka açık yerlerde cihazları şarj etmekten ya da ortak ağları kullanmaktan uzak durulması gerektiği aktarılıyor.

KAYNAK: UŞAK HABER