Windows 10’a Format Nasıl Atılır?

Windows 10’a Format Nasıl Atılır?
GİRİŞ

Windows 10 sistemine format atılması için kullanılan birkaç farklı yöntem mevcuttur.

Bu yöntemlerden en basiti ve en çok kullanılan bilgisayarın ayarlarına giriş yapılmasından sonra “Kurtarma” sekmesine tıklamaktır. Kurtarma sayfasına giriş yapılmasından sonra “Bu Bilgisayarı Sıfırla” seçeneğinin seçilmesi ile beraber Windows 10’a format atma işlemi tamamlanmış olur. Bununla beraber kullanılacak 2 farklı yöntem daha mevcuttur.

Laptopa Format Nasıl Atılır?

Bilgisayara format atma işlemi için genellikle bilgisayar sisteminin olduğu CD ya da USB bellekler kullanılır. Bunlar ile bilgisayara format atılmak istendiğinde, bilgisayar kapalı iken CD veya USB bellek takılır. Daha sonra bilgisayar açılırken F8 tuşuna basılır. Basılmasının ardından da gerekli olan diğer adımlar izlenir. Böylece bilgisayara format atılmış olur.

Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Windows 10’un sıfırlanabilmesi için uygulanabilecek yöntemlerden biri, bilgisayarın ayarlar kısmında yer alan “Bu Bilgisayarı Sıfırla” seçeneğini seçmektir. Bu ayarın seçilmesi ile beraber kolay ve hızlı bir biçimde Windows 10 sıfırlanarak daha sonra yeniden yükleme için gerekli olan adımlar izlenebilir.

Windows 10 Flash Disk USB İle Format Nasıl Atılır?

Windows 10’a USB ile format atılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şöyle sıralanmıştır:

  • Bilgisayar kapalıyken USB takılır.
  • Daha sonra bilgisayar açılır ve Boot menüsüne girilir. Boot menüsü için kısayol tuşu genelde F7'den F12'ye olan tuşlar veya ESC'dir. Bu tuşlardan birine basılması ile beraber Boot menüsüne giriş yapılır.
  • Yön tuşlarıyla ilgili USB seçilir ve Enter'a basılır.
  • Ardından Windows ürün anahtarı girerek kurulumu başlatılır.

Kurulumun başlatılmasından sonra Windows 10 format işlemi otomatik olarak başlatılacak ve tamamlanacaktır.

Windows 10 Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür?

Windows 10 sisteminin yüklü olduğu bilgisayarın fabrika ayarlarına döndürülebilmesi için Ayarlar kısmında yer alan Güncelleme ve Güvenlik seçeneğine tıklanır. Kurtarma seçeneği üzerinden de fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği seçilerek bilgisayarın ilk alındığı zamanki haline gelmesi sağlanabilir. Ancak bilgisayarına format atmak isteyen kişilerin bu ayar üzerinden işlem yapmamaları gereklidir.

Windows 10 Sıfırlama Hangi Tuş İle Yapılır?

Windows 10 sisteminin sıfırlanabilmesi için sadece bir tuşa basılması değil Windows 10 format atılması gereklidir. Format işlemi de birkaç farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Ancak bilgisayarını ve Windows 10 sistemini sıfırlamak isteyen kişilerin bunu yapabilecekleri en kolay yöntem, Ayarlar sekmesinde yer alan “Bu Bilgisayarı Sıfırla” seçeneğinin seçilerek işlemlerin tamamlanmasıdır.

KAYNAK: UŞAK HABER