Ele Yapışan Silikon Nasıl Çıkar?

Ele Yapışan Silikon Nasıl Çıkar?
GİRİŞ

Ele yapışmış olan silikonun çıkarılabilinmesi için kum ya da toprak ile ovalanması gereklidir. Bu yöntemle beraber eldeki silikonu çıkarabilmek için sıcak su ve deterjan da kullanılabilir.

Bulaşık deterjanının silikon damlamış olan yüzeye sürülmesi ve üzerine eli yakmayacak sıcaklıkta suyun dökülmesi ile de kolaylıkla çıkar.

Ele Yapışan Çelik Silikon Nasıl Çıkar?

Siyah silikonun ele yapışmasından sonra çıkarılabilinmesi için krem kullanılır. El ya da vücut kreminin silikonun dokunmuş olduğu yere sürülmesi ve güzelce ovalanması gereklidir. Biraz sert bir şekilde ovalanılmasından sonra kolaylıkla ele yapılmış olan çelik silikon çıkacaktır.

Kurumuş Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş olan silikon lekesinin çıkarılabilinmesi için öncelikle kurumuş silikonun ısıtılarak yerinden çıkarılması gereklidir. Bunun için de en iyi ve en çok kullanılan yöntemlerden biri, kurutma makinesi ile silikonun yapışmış olduğu yerin ısıtılmasıdır. Yeteri kadar ısının verilmesinden sonra, yapışmış olan silikon yerinden çıkarılır ve çamaşır deterjanı ile güzelce ovalanır.

Kurumuş Dayson Nasıl Temizlenir?

Dayson yapıştırıcının temizlenebilinmesi için bulaşık deterjanı ve bulaşık teli kullanılması tavsiye edilmiştir. Eğer eldeki silikonun çıkarılması isteniyorsa, sıcak suyun altında elin bir süre tutulması gereklidir. Sıcak suyun altında kaldıkça yapıştırıcı yumuşayacak ve kolaylıkça çıkacaktır. Kıyafetlere yapışmış olan dayson yapıştırıcı ise ancak bulaşık teli ile ovalayarak çıkabilir.

Yapıştırıcı Silikon Nasıl Çıkar?

Yapıştırıcı silikonun yerinden kolayca çıkarılabilinmesi için ısıtılması gereklidir. Fayans ustaları, sökmek zorunda oldukları silikonlar için genellikle ısı tabancası kullanırlar. Yapılmış olan silikonların çıkabilmesi için öncelikle ısıtılmaları gereklidir. Daha sonra, ıslak bir bez ile ısıtılmış olan silikonlar silinerek çıkarılabilirler.

Soğuk Silikon Nasıl Çıkar?

Soğuk silikonun yerinden çıkarılabilinmesi için öncelikle ısıtılması gereklidir. Donuk halde olan silikonun fayans üzerinde kalan kısımları bir spatula yardımı ile sökülebilir. Ancak kalan kısımlarının yerinden sökülebilinmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle de mutlaka ısıtılması ve silinmesi gereklidir.

Silikon Ele Zarar Verir Mi?

Silikon maddesi, ele bulaşmasından sonra kimyasal olduğu için tene çok zarar verebilir. Bu nedenle de eldeki silikonun hızlı bir şekilde elden çıkarılması gereklidir.

KAYNAK: