Gözlük Camının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Gözlük Camının Buğulanması Nasıl Önlenir?
GİRİŞ

Gözlük camlarının buharlanıp buğulanmasını önlemek için genellikle buğu önleyici sprey ve bezlerin kullanılması önerilir.

Bununla beraber, gözlük camının buğulanmasını önlemek isteyen kişiler, gözlüklerini sıvı sabun ile yıkayabilirler. Sıvı sabun ile yıkanan gözlükler, kullanılırken daha az buğulanırlar.

Maske Takınca Gözlük Buğulanması Nasıl Önlenir?

Maskenin gözlükle beraber takılması sebebi ile buğulanma oluşmaması için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Maskenin burun kısmında olan telin iyice buruna sabitlenmesi ve gözlüğün de sabit tel üzerine takılmasına dikkat edilmesi gereklidir.
  • Buhar ve buğu önleyici ürünlerin kullanılması gereklidir. Sprey ya da buhar önleyici gözlük bezleri kullanılarak buğulanma önlenebilir.
  • Yüze tam oturan maskeler tercih edilmelidir. Takılan maske eğer yüze büyük gelirse gözlükler daha çabuk buğulanacaktır.

Gözlük Buğu Önleyici Kaplama Nedir?

Gözlüklerin buğulanmasını önleyici kaplama, gözlükçüler tarafından önerilen ve talep eden kişilerin gözlüklerini gözlüğü çizilmelere, UV ışınlarına ve gözlük camının buğulanmasına karşı önlemek amacı ile uyguladıkları yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile beraber gözlük kullanan kişiler, soğuk bir yerden sıcak bir yere girdikleri zaman gözlükleri buharlanmaz ya da maske kullandıkları sırada nefes alıp verirken buharlaşma olarak görme açısı olumsuz etkilenmez.

Gliserin Gözlük Camı Ne İşe Yarar?

Gliserin gözlüklerde kullanımı, başlıca olarak gözlüklerde oluşan buğulanmayı önlemeye yöneliktir. Sürekli olarak yaşanan buğu sorunu için kişiler, gliserin ile gözlüklerini silerek bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Temizlenen gözlüklerin gliserin ile silinmesinden ve temizlenmesinden sonra kullanılmaya başlanması ile buğulanma yaşanmayacaktır.

Buğu önleyici Sprey markaları nelerdir?

Gözlüklerin buğu yapmasını önleyen sprey markaları, şöyle sıralanabilir:

  • Lionel
  • Solena
  • Antifog+Plus
  • Lab Optic
  • optiCleaner
  • Zeiss

Spreylerin yanında, bu markaların gözlük buğusunu önlemek amacı ile çıkarmış oldukları gözlük bezleri de mevcuttur. Bu bezlerin kullanımı ile beraber de gözlüklerde oluşabilecek olan buğuların engellenmesi sağlanır.

Diş Macunu Buğu Önleme Nasıl Yapılır?

Diş macunu kullanarak gözlüklerin buğularının önlenebilmesi için diş macununun doğrudan gözlüklere sürülmesi ve fazla bekletilmeden temizlenmesi gereklidir. Gözlük camının buğulanmasını engellemek amacı ile diş macunu genellikle plastik gözlüklerde kullanılır. Cam gözlükleri çizmesi sebebi ile bu yöntemin tercih edilmesi önerilmez.

KAYNAK: