Mesotimolos Antik Şehri Nerede, Nasıl Gidilir?

Mesotimolos Antik Şehri Nerede, Nasıl Gidilir?
KAYNAK:Uşak Haber

Mesotimolos Antik Şehri'nin yeri Uşak'ın Eşme İlçesi'ndedir. Düzköy yakınlarında bulunan Mesotimolos Antik Şehri yöre halkı tarafından kırk in adı ile de adlandırılmaktadır.

Kaya mezarlık ve odaları ile dikkatleri üzerine çeken yapı volkanik kalıntılara sahip ayak izleri ile kendini göstermektedir. Bilimsel araştırmalar sonrasında ortaya çıkan Mesotimolos, peri bacası oluşumu gibi coğrafi bir güzelliğe sahip olduğu için turistik açıdan tanınır hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Şehre ulaşım esnasında levhalar takip edilmemelidir. Bunun yerine Düzköy Mahallesi içinden geçilmeli ve asfalt ana yoldan aşağı inilmelidir. Sol taraftaki toprak yol doğrudan Mesotimolos Antik Şehri kalesinin önüne çıkmaktadır.

Mesotimolos Antik Şehri Coğrafi Özellikleri

Mesotimolos Antik Şehri'nin özellikleri arasında bölgenin volkanik kayalar ile çevrili olması yer almaktadır. Mesotimolos Antik Şehri ayrıca Lidya şehirlerinden oyulmuş ev ve mezarlara kadar pek çok detayı bir arada barındırmaktadır. Şehirde binlerce yıl öncesinden kalma insan ayak izleri yer almaktadır. Daha önce herhangi bir araştırmaya tabi tutulmamış bu alan daha çok araştırmaya gerek duymaktadır. Bunun nedeni bölge içerisinde pek çok medeniyetin yaşadığına dair farklı kalıntıların olmasıdır.

Mesotimolos Antik Şehri Yapısı

Mesotimolos Antik Şehri'nin yapısı belirli araştırmalar neticesinde gün yüzüne çıkmıştır. Belirli yol haritaları ile ulaşılabilen Mesotimolos Antik Şehri koruma altına alınan bir bölgedir. Tarihi dokusunu kaybetmeyen bu antik kentin yıkılmaması için daha çok koruma çalışmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Belde genel olarak Tmolos yapısı ile karıştırılmaktadır. Düzköy'ün kuzeydoğusunda konumlanan Mesotimolos Antik Şehri yüksek bir tepenin üzerinde konumlanmıştır. Etrafında yüksek kayaların ve tepelerin yer aldığı vadi basit bir görüne sahiptir. Kent içerisinde tek odalı ve dikdörtgen kapılı bir sistem oluşturulmuştur. Kemer kapılı kaya mezarlıklarının Lidya Dönemi'ne ait olduğu görülmektedir.