Rustik Perde Nasıl Takılır?

Rustik Perde Nasıl Takılır?
GİRİŞ

Rustik perdenin takılması sırasında pirinçten yapılmış çubuklar tercih edilmektedir. Rustik perde takımında tül perdedeki gibi kornişler gerekmemektedir.

Perdeler çubuk içerisinden geçirilerek kullanıma hazır hale getirilebilmektedir.

Rustik perdelerde boruları tutabilmesi için halkalardan yararlanılmaktadır. Perdelerin çubukta sabit tutulmasına yarayan bu halkalar korniş görevi görmektedir. Taşıyıcı bu halkalar duvara ya da tavana monte edilmektedir. Bu nedenle genellikle metal olanlar tercih edilmektedir.

Rustik perde takılması sırasında perdenin, halkanın rahat açılıp kapanması için ayarlanması gerekmektedir. Halkaların uç kısımlarında yer alan kornişe benzeyen yapısı, perdelerin tutulabilmesinde etkilidir.

İşlem sonrasında perde normal hale getirilerek kullanılabilmektedir. Tamamlanan rüstik perde takımı odalara şıklık katmak için adaydır. Nemli olarak asıldığında verimli olan perdeler birkaç saatliğine güzel koku da yaymaktadır.

Rustik Perde Nedir?

Rustik perdenin tanımı “Kornişe benzer bir ürün” şeklinde yapılsa da bu tanım tek başına yeterli değildir. Farklı modellere sahip olan bu perde genel olarak ahşap alanlara uygulanmaktadır. Tül perdedekine benzer bir kornişe ihtiyaç duyulmayan bu ürün bir asma alanına sahiptir.

Rustik Perdenin Kullanımı

Bu perdenin kullanımı genellikle otantik evlerde yapılmaktadır. Rustik perde kalın bir askı üzerine geçirilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Dekorasyon açısından hayal edilen bir görünüm sunan perde oldukça rahat bir kullanıma sahiptir. Korniş ya da stor indirme gibi mekanizmalara sahip olmayan ürün takılma da yapmamaktadır. Büyük bir silindirden geçirilen halkalar perdeyi yansıtan ana parçalar arasındadır.

Rustik perdenin mutfakta kullanımı sırasında koyu renkli modeller arasından bir seçim yapılabilir. Rahat bir kullanıma sahip olan bu ürün mutfağın camlarında kullanılabileceği gibi Amerikan tarzı mutfakların tezgah kısımlarını kapatmak amacı ile de kullanılabilmektedir.

Rustik Perdenin Yıkanması

Rustik olan perdelerin temizliği yapılmadan önce perdelerin borudan çıkarılması gerekmektedir. Ardından da halka ve kancadan ayrılmalıdır. Halka ve kanca gibi parçalar perdeden ayrı bir şekilde temizlenebilmektedir.

Rustik perde yıkanması için çamaşır makinesinden yararlanılabilmektedir. Perdenin yıkama sıcaklığına uygun derece ayarlanarak makine çalıştırılmalıdır. Kalın kumaşlı bir yapıya sahip olan perdeler elektrikli süpürge ile de çektirilebilmektedir.

KAYNAK: