2023 Temmuz ayı zammı netleşiyor! Emekliye 9.350 TL maaş yolda! Enflasyon farkı, refah payı

2023 Temmuz ayı zammı netleşiyor! Emekliye 9.350 TL maaş yolda! Enflasyon farkı, refah payı
GİRİŞ

Emekli, memur ve asgari ücretli tüm çalışanların gözü kulağı Temmuz ayına çevrilmiş durumda. Peki, 2023 Temmuz ayı emekli maaş zammı ne kadar olacak? İşte detaylar…

2023 Temmuz ayı zammı netleşiyor! Emekliye 9.350 TL maaş yolda! Enflasyon farkı, refah payı - Emekli ve memurlar için Temmuz ayında yapılacak maaş zamlarında beklentiler değişti. Enflasyon farklı ve sözleşme artışı ile daha yüksek emekli maaşları gündeme geliyor. Bir yandan EYT ile milyonlarca kişi daha emeklilik hakkı elde ederken, diğer yandan mevcut pek çok emekli yeni maaş zammını araştırıyor.

Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları kapsamında emekliler başta olmak üzere, işçiler, kamu ve özel sektör çalışanları ile diğer pek çok kesim Temmuz ayında zam alıyor. TÜİK tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyon rakamları sonrasında zam oranları netleşecek.

2023/02/21/para-5.jpg

SSK VE BAĞ KUR EMEKLİSİ TEMMUZ ZAMMI NE KADAR?

Emeklilere de 6 aylık enflasyon rakamlarına göre Temmuz ayında zam yapılacak. Enflasyon oranlarına göre maaş artışı alan emekliler için yılın ilk 3 aylık verileri TÜİK tarafından açıklanmasının ardından netleşmişti. Artık sadece 3 veri bekleniyor.

Ocak ayında 6 aylık enflasyon yüzde 15 olarak belirlenmiş ve buna 15 puan daha ilave edilmişti. 2023 yılı için Ocak – Mart ayında yüzde 12,52 olarak gerçekleşen enflasyon, daha şimdiden en az bu oranda zammı kesinleştirmiş oldu. Tahminlere göre SSK ve Bağ Kur emeklisinin Temmuz ayında refah payı hariç maaş artışının ise yüzde 21,43 olması bekleniyor.

2023/02/21/para.jpg

2023 TEMMUZ AYI MEMUR VE MEMUR EMEKLİ MAAŞ ZAMMI!

Kamuda görev yapan veya buradan emekli olmuş memurların da zam beklentileri bir hayli artmış durumda. Geçtiğimiz dönemde yüzde 30 oranında yapılan zam sonrasında Temmuz ayında ne kadar zam yapılacağı araştırılmaya başladı. Temmuz’da yüzde 6 toplu sözleşme artışı ve ilk 6 ayda yüzde 8’lik oran aşıldığı için enflasyon farklı alınacak.

Henüz Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 6 aylık enflasyon rakamları net olarak açıklanmadığı için Temmuz zam oranları da netleşmedi. Ancak EYT’li, SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı tüm emekliler için zam beklentisi şimdiden yükseldi.

KAYNAK: UŞAK HABER