Altın, dolar, borsa... Seçim sonrası piyasalar çok can yakacak! Uzmanlar uyarıyor!

Altın, dolar, borsa... Seçim sonrası piyasalar çok can yakacak! Uzmanlar uyarıyor!
GİRİŞ

Dolar, altın, borsa ve euro başta olmak üzere yurt için tüm piyasalarda seçim sonrası hareketlilik görüldü. Haftanın ikinci işlem gününde dalgalanmalar devam ediyor. İşte piyasalarda son durum…

Altın, dolar, borsa... Seçim sonrası piyasalar çok can yakacak! Uzmanlar uyarıyor! - 14 Mayıs Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ardından piyasalar seçim sonuçlarına odaklandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasının ardından hala bir miktar belirsizlik olması nedeniyle piyasalarda dalgalanmalar devam ediyor.

Seçim sonrasındaki yeni haftada ikinci işlem günü olan 16 Mayıs Salı itibariyle borsa, altın ve döviz piyasaları hareketlendi. Serbest piyasalarda belirsizlik ikinci tur seçim süreci ile belirsizliğini koruyor.

ALTIN FİYATLARI İÇİN KRİTİK TAHMİN!

16 Mayıs Salı itibariyle altın piyasalarında belirsizlikler devam ediyor. Özellikle yatırımcılar ekran fiyatları, bankalar ve kuyumcu fiyatları arasındaki oluşan makas aralığından bir hayli şikayetçi. Bu makas nedeniyle kayıplar da artıyor.

Seçim sonrasında haftanın ikinci gününde altın alım ve satımları da hızlandı. Ons altın 2.000 dolar seviyelerini takip etmeye devam ederken, gram altın 1.271 TL ve çeyrek altın ise 2.304 TL ekran fiyatı ile seyrine devam ediyor. Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ), teknik analizlerinde ise rekor seviyeleri kısa süre önce test eden altın için ETF yatırımcılarının yenilenen durgunluk riskine ilişkin, ons altın fiyatlarının 1.900 – 2.100 dolar geniş bir aralığında olabileceğini aktardı.

BORSA GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Yurt içinde Borsa İstanbul (BIST) ise güne düşüşle başladı. Seçim sonrası borsada da riskli hareketlilikler görüldü. Belirsizlik ortamı da devam ediyor. BIST 100 endeksi ise 16 Mayıs Salı gününe yüzde 2,12 azalışla 4.405,99 puandan başladığı aktarılıyor.

DOLAR VE EURO’DA SEÇİM HAREKETLİLİĞİ!

Türkiye’nin kaderini belirleyecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur süreci resmen başladı. Bu kapsamda dolar kuru 19,70 TL seviyesinden haftanın ikinci işlem gününde ekran fiyatı ile hareketine devam ediyor. Euro/TL ise 21,45 TL seviyesinden işlem görüyor. Uzmanlar ile seçim sonuçlarına göre eğer Ortodoks ekonomi politikalarına dönülürse dövizde daha olumlu bir hareket bekliyor. Dövizde de belirsizlik devam ediyor.

KAYNAK: UŞAK HABER