Altında sert çakılmanın nedeni belli oldu! Böylesi görülmemişti! Uzman isimden gram altın uyarısı

Altında sert çakılmanın nedeni belli oldu! Böylesi görülmemişti! Uzman isimden gram altın uyarısı
GİRİŞ

Altın yatırımı olan veya yapmayı düşünenler için piyasalarda son hafta hareketli geçti. Altında daha önce böylesi görülmemişti. Uzman isim gram altında kritik uyarılarda bulundu. İşte detaylar…

Altında sert çakılmanın nedeni belli oldu! Böylesi görülmemişti! Uzman isimden gram altın uyarısı… - Altın fiyatlarında hafta içinde çifte rekorlar gelmişti. Ons altının 2 bin doların üzerine çıkmasının ardından yeniden başlayan süreç sonrasında ani bir gerileme dikkat çekti. Ons ve gram altında tüm zamanların rekorunun kırılmasının ardından hafta kapanışında düşüş birçok yatırımcının canını sıktı.

Hafta sonu itibariyle altında son kapanış seviyeleri takip edecek. Öte yandan altınla ilgili çok önemli yeni gelişmeler de gündeme geldi. Dünya Altın Konseyi’ne göre Türkiye’nin yatırımlık altın talebinde yeni bir rekor görüldü.

altin2.jpg

ALTINDA BÖYLESİ GÖRÜLMEMİŞTİ!

Geçtiğimiz hafta içinde ABD Merkez Bankası (FED) tarafından faizleri 16 yılın zirvesine yükseltme kararı almasının ardından ons altın fiyatlarından 2 bin dolar tepkisi geldi. Tüm zamanların en yüksek seviyesini aşmıştı.

Türkiye’de ise altına olan talep her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’de yatırımcıların altın talebinin tarihsel seviyelere çıktığı aktarıldı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre, yılın ilk çeyreğine yönelik hazırladığı talep raporuna göre 50 ton ile rekor kırıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre altın talebi Türkiye’de 5’e katlandı.

altin11.jpg

GRAM ALTIN NE KADAR OLACAK?

Gram altın hakkında da yeni tahmin geldi. Kısa süre önce ons altınla beraber rekora giden gram altın, hafta kapanışında düşüş yaşadı. Ekonomist Mehmet Ali Yıldırımtürk ise gram altında yeni tahminlerini paylaştı.

Altında yeni seviyelerin 1.400 TL civarına gelebileceğini aktaran Yıldırımtürk, söz konusu seviyenin aşılması halinde 1.500 lira hedefinin de bulunduğunu aktardı. Diğer yandan kur korumalı mevduat hesabında bir çözülme olması halinde bu fiyatların yukarı hareket edeceğini de aktardı.

altin14.jpg

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

6 Mayıs Cumartesi gününde hafta sonu olmasıyla piyasalar kapalı. Son kapanış seviyeleri takip edilecek. Gram altın 1.265 TL seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 2.317 TL seviyesini takip ediyor. Ons altın ise 2 bin 018 dolardan işlem görecek.

KAYNAK: UŞAK HABER