Asgari ücretliye nefes aldıracak haber SGK'dan destek geldi! O kişilere 25 bin lira ödenecek!

Asgari ücretliye nefes aldıracak haber SGK'dan destek geldi! O kişilere 25 bin lira ödenecek!
GİRİŞ

Asgari ücretli ve dar gelirlilere nefes aldıracak çözüm geldi. SGK’dan o işlemleri yapanlara 25 bin lira nakit ödeme yapılacak. İşte başvuru şartları ve detaylar…

Asgari ücretliye nefes aldıracak haber SGK'dan destek geldi! O kişilere 25 bin lira ödenecek! - Asgari ücretin her geçen gün artan enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında yeterli alım gücü sağlamaması nedeniyle birçok vatandaş farklı destekleri araştırmaya başladı. Birçok farklı kesimi ilgilendiren yeni açıklamalar ise vatandaşların cebini rahatlatmaya hazırlanıyor.

Asgari ücretliler, doğum yapacak kadınlar ve EYT’liler içn üç gruba da arka arkaya müjdeler verildi. Ekonomik destek sunacak çözümler sayesinde vatandaşların bir nebze de olsa rahat nefes almaları bekleniyor. SGK’dan konuya dair açıklama geldi.

2023/02/21/para-2.jpg

25 BİN LİRAYA VARAN ÖDEME YAPILACAK!

Ramazan Bayramı’n az bir süre kala üst üste müjdeler gelmeye devam ediyor. İlk olarak emekli bayram ikramiyelerinde yapılan artış ve sonrasında gelen müjdeler seçim öncesinde gündem değiştirmeyi başardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bazı kesimler için toplu ödeme yapılacağı da aktarıldı. Bunun için çeşitli koşulların sağlanması gerekecek. Yeni doğum yapacak kadınlar için ödemeler yapılacak. Bu kapsamda doğum öncesi ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık izin süresi bulunuyor. İkiz gebeliklerde ise bu süreye 2 hafta daha eklenebiliyor. PTT aracılığıyla yapılacak başvurularda sigortalı çalışan anneler için 24 bin 909 TL ödeme yapılacak.

2023/02/21/para.jpg

SGK TOPLU ÖDEME ALMA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

SGK tarafından doğum yapacak kadın sigortalılar ödenecek 24 bin 90 TL ödemelerde bazı şartlar aranıyor. Bu kapsamda doğumdan önceki 90 gün veya daha fazla süre için sigorta primi ödenmesi gerekiyor. Doğum iznine başlamadan önce işten ayrılanlar ise bu haktan yararlanamıyor.