Bakan Bilgin canlı yayında duyurdu! Emekli maaşına refah payı geliyor! Refah payı kimlere verilecek?

Bakan Bilgin canlı yayında duyurdu! Emekli maaşına refah payı geliyor! Refah payı kimlere verilecek?
GİRİŞ

SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı tüm SGK emeklilerinin maaşlarında yeni formüller masaya yatırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin canlı yayında duyurdu! Emekliye refah payı düzenlemesi…

Bakan Bilgin canlı yayında duyurdu! Emekli maaşına refah payı geliyor! Refah payı kimlere verilecek? - Türkiye’de emeklilere 2023 yılı itibariyle birçok yeni düzenleme yapıldı. Bir yandan EYT ile yaş sorunu çözülen milyonlarca kişi emeklilik hakkı elde ederken, diğer yandan en düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye kadar çıkarılmasının ardından yeni zam formülleri de gündeme geldi.

Temmuz ayında 6 aylık enflasyon rakamları dikkate alınarak yapılacak emekli ve memur zammında da rakamlar yavaş yavaş netlik kazanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise katıldığı bir canlı yayında emekliye refah payı hakkında yeni detayları paylaştı. Emekli maaşlarında yeniden artışa gidilecek.

EMEKLİYE REFAH PAYI VERİLECEK!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kısa süre önce katıldığı bir canlı yayında emekliye refah payı hakkında önemli ipuçlarını paylaştı. 7.500 TL’nin üzerinde maaş alan emeklilere, en düşük emekli maaşı alanlar ile aradaki makasın kapatılması için refah payı uygulamasına başvurulacağı açıklandı.

Temmuz ayında emekli, memur ve diğer tüm çalışanlar için yeni düzenlemelere yer vereceklerini aktaran Bakan Bilgin, refah payının bu defa farklılaşarak 7 bin 500 TL’nin üzerinde olanların da maaşlarını farklılaştıracağı aktarıldı. Bu rakamın üzerinde maaş alan emeklilere refah payı sağlanacağı aktarıldı.

REFAH PAYI KİMLERE VERİLECEK?

Bakan Bilgin tarafından yapılan açıklamada refah payına ilişkin detaylar aktarıldı. Yaklaşık 7.500 TL maaş alan emeklilerin sayısının 9 milyon olduğunu aktaran Bakan Bilgin, toplamda 15 milyon emekli olduğunun altını çizdi. Bu kapsamda en düşük emekli maaşının üzerinde maaş alan emeklilere refah payı verileceğini aktardı.

REFAH PAYI NEDİR, REFAH PAYI NE KADAR?

Memur, işçi ve emeklilere ödenene maaşların enflasyon oranı düşüldükten sonra, yapılan artıştan hesaplanarak ödenen miktar refah payı olarak tanımlanıyor. Enflasyon oranında çalışanların zam almalarına rağmen, kur ve fiyat dalgalanmalarından korunmaları için refah payı ödeniyor. Rakamlar ise henüz netlik kazanmadı.

KAYNAK: UŞAK HABER