Bakanlık nihayet duyurdu! GSS borcunuz varsa endişe etmeyin! Devlet o borçları siliyor!

Bakanlık nihayet duyurdu! GSS borcunuz varsa endişe etmeyin! Devlet o borçları siliyor!
GİRİŞ

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlara iyi haber geldi. Borcunu nasıl ödeyeceğini düşünenlere devlet desteği duyuruldu. Bu kişilerin borcunu devlet ödeyecek! İşte ayrıntılar…

Bakanlık nihayet duyurdu! GSS borcunuz varsa endişe etmeyin! Devlet o borçları siliyor! - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik GSS prim desteği programı üzerinde çalışmalar devam ediyor. Söz konusu destek programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin sağlık giderlerinin hafifletilmesi hedefleniyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına yönelik düzenleme ile çocukların rutin kontrollerinin de düzenli yapılması hedefleniyor.

GSS prim borçlularına yönelik destek çalışmaları gündeme geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek destek kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşların prim borçlarının devlet tarafından ödenmesi sağlanacak.

2023/02/21/para-2.jpg

GSS PRİM BORÇLARINA DEVLET DESTEĞİ!

GSS prim borcu olan belirli gruptaki vatandaşların bu borçlarına devlet desteği geliyor. Hane içindekilerin kişi başına düşen gelirlerinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması ve sosyal güvencelerinin bulunmaması gibi şartlar aranıyor.

Gelir testi sonrasında ilgili şartları sağladığı tespit edilen kişiler destekten faydalanabilecekler. Gelir testi başvurularının ikamet edilen ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekecek. Destek programından yararlanmak isteyenlerin öncelikli döneme ait borçları için de ödeme yapmaları gerekiyor.

2023/02/27/para-6.jpg

KİMLER YARARLANABİLECEK?

18 yaşının altında ve eğitim hayatına devam eden her çocuğun sigorta primleri normal şartlar altında devlet tarafından ödeniyor. 18 yaşından sonra ise GSS kapsamında tutulması gerekiyor. Eğitime devam eden çocuklar ise 25 yaşına kadar bu imkandan yararlanabiliyor.

Gelir durumu iyi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin çalışmayan çocukları için bakanlık bu GSS prim borcuna yönelik destek verecek. Maddi zorluk yaşayan gençlerin sağlık giderlerinin azaltılması söz konusu destek ile mümkün hale gelecek.

KAYNAK: UŞAK HABER