Bankalara EYT dopingi! Promosyonda 25 bin liraya göz kırpan bankalar hangisi?

Bankalara EYT dopingi! Promosyonda 25 bin liraya göz kırpan bankalar hangisi?
GİRİŞ

EYT kapsamında emekli olacak yaklaşık 2 buçuk milyon kişi bankaların promosyon yarışını hızlandırdı. Emekli maaş müşterilerini rakiplerine kaptırmak istemeyen bankalar 25 bin liraya kadar promosyon verecek...

Bankalara EYT dopingi! Promosyonda 25 bin liraya göz kırpan bankalar hangisi? - Uzun süredir beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası onaylandı ve yürürlüğe girdi. Bu sayede emeklilik hayaline kavuşacak vatandaşlar EYT emekli başvuru işlemlerine başladı. İlk etapta yaklaşık 2 buçuk milyon kişinin emeklilik hakkı elde etmesi, bankaları da harekete geçirdi. Bankalar rakiplerine EYT müşterisi kaptırmamak için promosyon kampanyalarında kesenin ağzını açtı.

Emekli promosyon kampanyalarını yakından takip edenler, bankalar arasındaki rekabetin hız kazandığını görüyor. Özel bankalar EYT’lileri 3 yıl boyunca müşterisi yapabilmek için promosyon ödemelerini güncelledi. İş Bankası, Garanti BBVA, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, ING, TEB, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Denizbank ve Akbank gibi bankalar promosyon kampanyalarını güncelledi.

2023/02/27/para-6.jpg

EYT EMEKLİ PROMOSYON KAMPANYASI NE KADAR?

Bankaların emekli promosyon kampanyaları, SGK ile yapılan anlaşma kapsamında 3 yıl boyunca emekli maaşı almaya söz veren müşterilere sunuluyor. EYT’liler de emekli olduklarında maaşlarını alacağı bankayı seçerken promosyon kampanyasına dikkat ediyor. Emekli maaşını taşıyanlara verilen promosyon ödemeleri güncellendi. Geçtiğimiz aylara kadar 7 bin lira civarında gezen promosyon ödemeleri, EYT yasasından sonra kısa sürede 10 bin liraya ulaştı. Bankalar müşterilerine en az 8-9 bin nakit verirken 1-2 bin liralık da ödülle birlikte toplam 10 bin liralık promosyon ödemeleri yapıyor.

2023/02/21/para.jpg

EYT EMEKLİ PROMOSYONU ARTACAK MI?

Geçtiğimiz yaz aylarından bu yana devam eden emekli promosyon rekabetinde bankalar yeniden atağa geçti. Önümüzdeki dönemde EYT’lilerin emeklilik işlemlerinin hızlanmasıyla birlikte bankaların da promosyonlara zam yapacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TUKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez şunları söyledi: “Şu anda promosyonlar 7 bin 500 lira ile 10 bin lira arasındadır. Önümüzdeki günlerde bu rekabet kızışacak ve rakam 25 bini bulacak diye düşünüyorum. Çünkü 2 milyon 500 bin yeni müşteri her ay 14 milyar TL ucuz kaynak bankalara aktarılacak. Bu bankalar için önemli bir kaynak.”

KAYNAK: UŞAK HABER