Basamak sayısı 9'a yükseldi! Sigorta primi yüzde 200 artacak! Trafik sigortasında yeni dönem!

Basamak sayısı 9'a yükseldi! Sigorta primi yüzde 200 artacak! Trafik sigortasında yeni dönem!
GİRİŞ

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem resmen başladı. İyi sürücü ile kötü sürücüler artık iyice ayrılacak. Bu kişiler yüzde 200 zamlı ödeme yapacak…

Basamak sayısı 9'a yükseldi! Sigorta primi yüzde 200 artacak! Trafik sigortasında yeni dönem! - Trafik sigortasında basamak sayısının 9’a çıkarılmasının ardından yeni detaylar geldi. Zorunlu trafik sigortasında kaza yapamayan sürücüler daha düşük sigorta primi ödeyecekler. Kötü sürücüler ise yeni sisteme göre yüzde 200 varan zamlı oranlarla sigorta primlerini ödemek zorunda kalacak.

Yeni sisteme göre zorunlu trafik sigortasında kaza yapmayan sürücüler yarı yarıya indirimli olarak primlerini ödeyebilecekler. Bu kapsamda yapılan düzenleme ile basamak sayısı artarken elektrikli araçlara yönelik de pozitif ayrımcılık uygulanacak.

KÖTÜ SÜRÜCÜLER YÜZDE 200 ZAMLI PRİM ÖDEYECEKLER!

Resmi Gazete’de kısa süre önce yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Yönetmeliği resmen yürürlüğe girdi. Düzenlemede hasar ve hasarsızlık indirimlerini belirleyen basamak sayısı 7’den 9’a çıkarıldı.

Düzenleme kapsamında en yüksek hasarsızlık indirimi yüzde 50 olurken, hasar nedeniyle de primlerin yüzde 200’e kadar aktarılması sağlandı. Hasarlı sürücüler daha yüksekten prim ödemek zorunda kalacak. Birinci basamakta bulunan sigortalılar 3 ya da daha fazla trafik kazasına karışırsa sigorta basamağı 1’den 0’a düşecek ve daha çok prim ödeyecekler.

5 YIL HASARSIZLIĞI OLANLARA YÜZDE 50 İNDİRİM!

Yeni düzenleme kapsamında eklenen yeni basamaklar sonrasında 5 yıl boyunca hasarsızlığı olan sürücüler daha az prim ödeyecekler. Söz konusu kişiler için sigorta primlerinde yüzde 50 indirim uygulanacak.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA EKSTRA İNDİRİM UYGULANACAK!

Elektrikli araçlara yönelik de pozitif ayrımcılığa yer verilen düzenleme kapsamında, zorunlu trafik sigortası bu araçlar için daha düşük olacak. Yüzde 100 elektrikli otomobillerde yakıt cinsine göre yapılacak indirim kapsamında yüzde 10 ekstra indirim sağlanacak.

KAYNAK: UŞAK HABER