Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları

Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları
GİRİŞ

Çeyiz yardımının alınması için yeni evli çiftlerin ikametgâh adreslerindeki Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine gitmesi gerekmektedir.

Çeyiz yardımı buna ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet merkezleri üzerinden de yapılabilmektedir.

Kadının yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alması durumunda başvuruda bulunması gereken yerler şu şekildedir:

  • Aylık alınan ebeveynin Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevine başlaması durumunda çeyiz yardımı başvurusu Ankara’da yapılmalıdır. Ankara’da yer alan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı çeyiz yardımı ile ilgili işlemleri yürütmektedir.
  • Aylık alan kişinin Ekim 2008 sonrasında memur olması durumunda başvurular için Ankara’ya gidilmesine gerek yoktur. Başvurular farklı illerde yer alan SGK müdürlüklerinde yapılabilmektedir.

Çeyiz Yardımını Kimler Alabilir?

Çeyiz yardımını alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir. Bu kişiler istedikleri zaman çeyiz yardımı için başvuruda bulunarak gelirlerine katkı sağlayabilir:

  • Çeyiz parası kapsamında verilen paraya anne ya da babanın kaybı sonrasında başvuru yapanlar bir kez bu yardımı alabilmektedir. Bu yardımın bir kez alınabilmesi için evlilik öncesinde başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Evlenen kadının 4A ya da 4B kapsamında bir sigorta kolunda yer alması maaşının 24 katına kadarını çeyiz parası olarak alabileceği anlamına gelmektedir.
  • Evlenen kadının yetim maaşını 4C kapsamında alması durumunda aldığı maaşın 12 katı kadar çeyiz parası yatabilmektedir.

Çeyiz Yardımı Başvurusunda Aranan Şartlar?

Evlilik ödeneğinde başvuru şartları aşağıda yer almaktadır. Çeyiz yardımı yalnızca bu şartlara uyan insanlara verilmektedir. Çeyiz parasını almak isteyen kişilerde aranan ilk şart kadın olmasıdır. Erkekler bu yardıma başvuruda bulunamamaktadır.

  • Kişinin yetim aylığı alıyor olması,
  • Kadınların çalışması durumunda yetim aylığının kesilmemiş olması,
  • Kişilerin ilk evliliklerini yapıyor olması,

Evlilik Ödeneği İçin İstenen Belgeler

Çeyiz yardımı için gereken belgeler tamamlanarak ilgili kuruma gidilmeli ve evlilik ödeneğine başvuru yapılmalıdır. Çeyiz yardımı için istenen belgeler arasında kişinin kimlik kartı, evlilik cüzdanı ve başvuru yapılacak kurum tarafından istenen dilekçe yer almalıdır. Bireyler gereken şartları sağladıktan sonra bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak çeyiz yardımına kolay bir şekilde başvuruda bulunabilir.

KAYNAK: