Çocuk Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları
GİRİŞ

Çocuk yardım parasının alınabilinmesi için ailelerin çocuk yardımı için başvuru yapmaları gereklidir.

Başvuru yapılmasından sonra, eğer ailelerin yapmış oldukları başvuru koşullara uyuyor ve başvuru evrakları eksiklik yaratmıyorsa, aileler devlet tarafından verilen bu yardımdan yararlanabilirler.

Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk yardımı başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle yeni doğmuş olan çocukların kimlik kayıt sistemine dahil edilmesi gereklidir. Bu işlem, nüfus müdürlükleri üzerinden gerçekleşir ve çocuklar sisteme dahil olmalarından sonra çocuk yardımı başvurusu tamamlanabilir. Çocuk yardımı almak isteyen ailelerin Nüfus Müdürlüklerinden sonra T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapmaları gereklidir. Gerekli belgelerin tesliminden sonra başvuru tamamlanmış olur.

Çocuk Yardımı Başvurusu Şartları Nelerdir?

Çocuk yardımı başvuru koşulları, güncel olarak şöyle belirlenmiştir:

  • Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • Çocuğun 2015 yılından sonra dünyaya gelmiş olması
  • Çocuğa Türkiye Cumhuriyeti kimliğinin çıkarılmış olması
  • Çocuğun canlı olarak dünyaya gelmesi

Yeni doğmuş olan çocuk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkına sahip olsa dahi, anne eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilse ya da mavi karta sahip değilse, doğmuş olan çocuklara çocuk yardımı devlet tarafından sağlanmaz.

Çocuk Yardımı Ne Kadar Verilir?

Çocuk yardımının güncel ücreti, ailelerin kaçıncı çocuklarının dünyaya geldiğine göre değişiklik gösterir. 2022 yılı için verilen çocuk yardımı ücretleri ise şöyle sıralanmıştır:

  • Aileye doğan ilk çocuk için: 300 TL
  • Aileye doğan ikinci çocuk için: 400 TL
  • Aileye doğan üçüncü ve sonraki çocuklar için: 600 TL

E Devlet Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden doğan çocuk yardımı alabilmek için başvuru yapılması mümkün değildir. Yeni doğmuş olan çocuklar için devletten yardı alınabilinmesi için mutlaka şahsi olarak ilgili kurumlara başvuru yapılması ve dilekçenin yazılarak imzalanması gereklidir. Bunun dışında kişilere çocuk yardımı verilmesi mümkün değildir. Ancak çocuğu olan ve maddi durumu dolayısıyla bakımında zorlanan kişiler, e-devlet üzerinden başvuru yapma imkanına sahiptir. Ancak çocuk destek paralarının alınması, çocuk yardımı parası ile aynı şey değildir, bu nedenle şahsi başvuru talep edilir.

KAYNAK: