CVC Kodu Nedir, Nerede Yazar?

CVC Kodu Nedir, Nerede Yazar?
GİRİŞ

CVC kodunun anlamı kart doğrulamak amacı ile kullanılan ve ortalama 3 haneden oluşan rakamlar bütünüdür. CVC kodu açılımı Card Verification Code olarak bilinmektedir.

CVC koduna çok benzeyen bir kod bulunmaktadır. Bu kod CVV kodudur ve açılımı Card Validation Value şeklindedir. Uzaktan satışlarda güvenli alışveriş yapmak amacı ile kullanılan bu iki kod oldukça önemlidir.

Kredi kartının güvenlik kodu genel olarak kartın arka yüzünde yer alan beyaz kısmın üzerinde yazmaktadır. İmza bölümünde ya da imzanın üst kısmında yer alan bu bölüm genel olarak online ödemeler için istenmektedir. Arkada yer alan güvenlik kodunun üç haneden uzun olması durumunda son üç rakam tercih edilmektedir.

CVC Kodu ile CVV Kodu Farkları

CVC ile CVV farkları farklı şirketler tarafından oluşturulmuştur. CVV ve CVC kodunu kullanan şirketler şu şekildedir:

  • Amerikan Express: CID
  • MasterCard: CVC
  • Visa Kart: CVV

CVV Kodunun Kullanım Alanları

CVV kodunun en sık kullanıldığı yerler online alışveriş siteleridir. CVC kodu ödeme ekranında kartın numarası ve isim soyisim girildikten sonra istenmektedir. Pos cihazı ile yapılan fiziki alışverişlerde ne CVV kodu ne de CVC kodu istenmemektedir.

CVV kodu internet ödemelerinin güvenlik adımının tamamlanması için zorunlu bir uygulamadır. Bu kodun kopyalanması ya da çalınması durumunda limitin dolana kadar kullanımı yapılabilmektedir. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey müşteri temsilcilerini arayarak kartın kapatılmasını sağlamak olmalıdır.

CVV kodu yalnızca uzaktan yapılan ödemeler için istenmektedir. Alışveriş dışında CVV kodunun kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir.

Kredi Kartının Güvenli Kullanımı

Kredi kartının kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • CVC kodu ve kart numarası gibi bilgilerin üçüncü kişilere verilmemesi gerekmektedir. Bu durum güvenlik için önemlidir.
  • Yapılan her alışveriş öncesinde internet sitesinin güvenliği kontrol edilmelidir. Güvenilir bir web siteyi anlamak için adresin sol kısmında yer alan kilit işaretinin aktif olması gerekmektedir.
  • Eğer kullanılıyor ise 3D security işlemlerinin aktif olması gerekmektedir. Bu işlemler sayesinde kişisel bilgilerin ya da kart bilgilerinin başka insanların eline geçmesi engellenmektedir.

KAYNAK: