Devlet destekli ev yapma fırsatı! 200 bin TL devletten destek verilecek! 131 metrekare…

Devlet destekli ev yapma fırsatı! 200 bin TL devletten destek verilecek! 131 metrekare…
GİRİŞ

Kendi evini yapmak isteyenler için de devlet destekleri devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için yeni destekler gündemde. 200 bin lira destek ödemesi yapılacak!

Devlet destekli ev yapma fırsatı! 200 bin TL devletten destek verilecek! 131 metrekare - Türkiye’de yaşanan büyük deprem felaketi sonrasında çok dayıda ilde üzücü can kaybı ve büyük yıkımlar görüldü. Yaşanan bu olaylar sonrasında kentsel dönüşüm ve prefabrik evlere de ilgi artmaya başladı

Kendi evine sahip olmak ve kendi evini yapmak isteyenler prefabrik evleri son dönemde sık tercih etmeye başladılar. Depreme karşı daha dayanıklı olduğu tespit edilen prefabrik evler için devlet teşviki de duyuruldu. Uygun maliyetleri ve kolaya kurulumlarının yanı sıra 200.000 TL’ye kadar devlet desteği de devreye girdi.

PREFABRİK EV YAPIMINA DEVLET DESTEĞİ!

Asrın felaketi sonrasında Türkiye’de popülerleşen prefabrik evler hem düşük maliyetleri hem de güvenilirlikleri sayesinde birçok kişinin beklentisini karşılamayı başarıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu konuda kendi evini yapmak isteyen vatandaşları destekliyor.

Başvuru kapsamında uzmanlar tarafından yapılacak incelemelerin ardından gerekli şartları sağlayanlar, muhtaçlık sınırı altında yaşayanlar için 200 bin liraya kadar nakit destek verilecek.

200 BİN LİRAYA KADAR DESTEK VERİLECEK!

Türkiye’de asrın felaketinin yaşanmasının ardından kentsel dönüşüme destekler de arttı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eski, bakımsız ve hasarlı binalarda yaşayanlara yönelik verilen destekler ile vatandaşların güvenli binalarda yaşamaları sağlanıyor.

Arsaya prefabrik ev yapmak için ilgili kanun kapsamında betonarme evlerde olduğu gibi imar planına ve yönetmeliklere uygun olması gerekiyor. Vatandaşların bulundukları yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına başvuru yaparak yardımlardan yararlanmaları sağlanacak. Bu kapsamda 200 bin liraya kadar destek verilmesi hedefleniyor.

PREFABRİK EV DESTEĞİ ŞARTLARI NELER?

Prefabrik ev desteğinden yararlanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gibi temel şartlar aranıyor. Ayrıca hane içindeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartları da aranmaktadır. e – Devlet üzerinden ve ilgili kurumlar aracılığıyla şahsen başvuru ile destek alınabilecek.

KAYNAK: UŞAK HABER