e-Devlet Bireysel Emeklilik Parası Nasıl Alınır?

e-Devlet Bireysel Emeklilik Parası Nasıl Alınır?
GİRİŞ

e-Devletten BES için başvuru yapmak isteyen kişilerin PTT üzerinden bir e devlet şifresi oluşturması gerekmektedir.

E devlet bireysel emeklilik parası temel sözleşme bilgileri, devlet katkıları, yıllar gibi bilgiler online olarak takip edilebilmektedir. Servisi kullanmak isteyen kişilerin izlemesi gereken yollar şu şekildedir:

  • Turkiye.gov adresine girilmeli ve e devlet kapısı açılmalıdır.
  • Ardından şifre, T.C bilgileri, elektronik imza ve mobil imza yöntemleri ile erişim sağlanmalıdır.
  • Açılan e devlet ana sayfasından e hizmetler butonu tıklanmalıdır.
  • BES devlet katkısı kullanım ve limitler ile ilgili alana basılmalıdır.
  • Katılımcılar bu hizmet sayesinde BES ile ilgili istedikleri bilgilere ulaşabilmektedir.
  • Tüm bunlara ek olarak arama çubuğuna yazılan “BES otomatik katılım” anahtar kelimeleri de kullanıcılara istedikleri bilgileri verecektir.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emekliliğin tanımı “Kişilerin emeklilik gelirlerini artırmak için tasarlanan özel bir emeklilik şekli” olarak yapılabilmektedir. Sigortalı olarak çalışan insanların maaşlarının bir kısmını almaması ve o paranın her ay BES için birikmesi emeklilik maaşının artışını sağlamaktadır.

BES ile birikim yapmak ve sosyal güvencenin artırılması mümkündür. Sistemden sigortalı olarak bir işte çalışan kadın ve erkek her birey yararlanabilmektedir. BES sisteminden yararlanmak isteyen kişilerin sigortalı olarak bir işte yeterli sürede kalması gerekmektedir.

Bireysel Emeklilik Parası Nedir?

Bireysel emeklilik parasının anlamı “Sigortalı olarak kesilen insanların maaşlarının zaruri olarak bir miktar kesilmesi ile biriken para” şeklindedir. E devlet bireysel emeklilik parası almak isteyen kişilerin maaşlarının kesilmesi normaldir. Bu durumu istemeyen kişiler BES uygulamasından cayarak maaşlarını tam alabilmektedir. Sistemden çıkan kişilerin hesaplarında biriken para nakit olarak alınabilmektedir. Devam eden maaşlarda ise kesinti gerçekleşmemektedir.

Otomatik BES Ne Anlama Gelmektedir?

Otomatik bireysel emeklilik düzenli birikim yapma olanağı sağlayan bir hizmettir. Devlet katkısı ile yapılan bir yatırım yapma işlemidir. Otomatik BES ile 45 yaş altı T.C vatandaşı olan herkes yatırım yapabilmektedir. Kamu ve özel sektör çalışanları e devlet bireysel emeklilik parası ile kolay bir şekilde yatırım yapabilmekte ve emekliliklerinde rahat edebilmektedir.

KAYNAK: UŞAK HABER