Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları
GİRİŞ

Elektrik yardımı almak için belirli şartlara uymak ve doğru başvuru yöntemlerini değerlendirmek gerekir.

Başvuruların şahsen yapılması elektrik yardımı başvurusu denetlenirken önem taşır. Doğru bilgiler ile başvuru yapıldığında elektrik yardımı alınma oranı artar. Gerçekten ihtiyacı olan ve muhtaç durumdaki kişilere yapılan bir yardım türüdür.

Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik yardımına başvuru e devlet üzerinden alınır. Elektrik yardımına ihtiyaç duyan kişiler e devlet sistemine girerek yardım talebi oluşturabilir. Sisteme şifre ve kimlik numarası ile giriş yapmak ve ardından menüden elektrik desteği başvurusunu seçmek yeterlidir. Başvuru sonuçları kısa mesaj ile bildirilir ve e – Devlet üzerinden de başvuru takibi yapılabilir.

Elektrik Yardımı Şartları

Elektrik yardımı koşulu kişinin genel sağlık durumunun sadece cihazlar ile iyileştirilebilir olmasıdır. Genel yaşantısına cihazlara bağlı devam eden ancak evinde yaşayan kişilere elektrik yardımı yapılır. Ayrıca maddi durumu yetersiz olan, gelir durumu hane halkının geçimini ve giderleri destekleyemeyecek seviyede düşük olan kişiler de bu yardımdan yararlanabilir. Türk vatandaşları bu desteği alabilmektedir. Elektrik yardımı için ayrıca hane içindeki reşit olan kişinin başvuru yapması istenir.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik desteği alanlar zamlardan dolayı gelen faturaları ödeyemeyecek durumda olan kişilerdir. Yapılan yüksek zam oranları kişilerin elektrik yardımı almasına neden olmuştur. Sosyal devlet anlayışında yer alan bu destek ile kişilerin elektrik faturalarına destek olunur. Genellikle cihaza bağlı olarak yaşayan kişilere verilen bir yardımdır. Bu yardımı alabilmek için muhtaç durumda olmak da gerekir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Elektrik yardım tutarı 2022 yılı itibari ile zamlanmıştır. Sosyal yardım olarak belirlenen elektrik yardımları kişilere ve tüzel kişiliklere verilen bir yardımdır. İşletmeleri de kapsayan bu yardım için belirlenen miktarlar her sene farklılık gösterebilir. 2022 yılı için verilen tutar 137,33 Türk lirasıdır. Bu tutar hanede yaşayan kişi başı için geçerlidir. Elektrik yardımı almak isteyenler hanede yaşayan kişi sayısına göre destek alır. Elektrik yardımı için belirlenen tutarlar yıl içerisinde ekonominin genel durumuna göre revize edilebilir.

KAYNAK: