Emekli bayram ikramiyesine büyük zam hazırlığı! EYT’lilere ikramiye verilecek mi?

Emekli bayram ikramiyesine büyük zam hazırlığı! EYT’lilere ikramiye verilecek mi?
GİRİŞ

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte emeklilerin bayram ikramiyesi heyecanı arttı. “2023 Emekli bayram ikramiyesi ne kadar?” İkramiyelere yapılacak zamla ilgili çarpıcı iddia…

Emekli bayram ikramiyesine büyük zam hazırlığı! EYT’lilere ikramiye verilecek mi - Türkiye’de milyonlarca emeklinin yararlandığı bayram ikramiyelerinde kritik süreç başladı. 2018 yılından beri verilen bayram ikramiyeleri, emekli vatandaşlara ekonomik açıdan rahat bir nefes aldırıyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de Ramazan ayı yaklaşırken emeklilerin ana gündem maddesi bayram ikramiyesi oldu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından emekli bayram ikramiyesi gündemden düşmüyor. Bu yasayla emeklilik hayali kuran yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin Ramazan bayramı alıp alamayacağı merak ediliyor. Her yıl 2 kere verilen bayram ikramiyelerinde bu sene yapılacak zamla ilgili çok çarpıcı iddialar ortaya atıldı.

2023/02/27/para-12.jpg

EMEKLİ İKRAMİYELERİNE ZAM İDDİASI

Milyonlarca emeklinin yılda 2 kez aldığı bayram ikramiyeleri geçen sene 1.100 TL olarak güncellenmişti. Emeklilerin bu yıl maaşlara yapılan yüzde 30’luk zamla birlikte bayram ikramiyelerine de zam yapılması bekleniyor. Ramazan Bayramı’nın 21 Nisan tarihine denk gelmesiyle birlikte emeklilerin maaş hesaplarına bayram ikramiyesi otomatik olarak yatırılacak.

Bu yıl 17 – 20 Nisan tarihleri arasında hesaplara geçmesi beklenen Ramazan bayramı ikramiyesine zam konusu gündem oldu. Geçen yıl 1.100 TL olan emekli bayram ikramiyesinin bu yıl asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zamlar gibi artması bekleniyor. Yıl başında tüm maaşlara yapılan zam sonrası emekli bayram ikramiyesi düşük kaldı. Henüz bu konuda resmi açıklama gelmese de emeklilerin bayram ikramiyesinde 2.500 – 3.000 TL arasında bir ödeme yapılması bekleniyor.

2023/02/27/para-6.jpg

EYT’LİLERE EMEKLİ İKRAMİYESİ VERİLECEK Mİ?

Emeklilerin son dönemde en çok merak ettiği konular arasında EYT’lilere bayram ikramiyesi verilip verilmeyeceği sorusu geliyor. EYT yasasının yürürlüğe girmesinden sonra emeklilik başvuru işlemleri başladı. Bu kapsamda EYT’liler mart ayında tamamlayacakları emeklilik başvurusundan sonra nisan ayında ilk maaşlarına kavuşacak.

Ramazan Bayramı’nın 21 Nisan tarihine denk gelmesiyle birlikte EYT kapsamında emekli olacaklar için de ikramiye fırsatı doğdu. EYT’lilerin nisan ayında hem emekli maaşı hem de Ramazan bayramı ikramiyesi alması bekleniyor.

KAYNAK: UŞAK HABER