Ev hanımı ve çocuklarına maaş bağlanıyor! 2023 dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?

Ev hanımı ve çocuklarına maaş bağlanıyor! 2023 dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?
GİRİŞ

2023 yılı asgari ücrete yapılan zam sonrasında ev hanımlarına bağlanan maaşlarda artış oldu. Çalışan ev hanımlarının da faydalanabildiği bu ödemelerde son durum merak ediliyor…

Ev hanımı ve çocuklarına maaş bağlanıyor! 2023 dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli aileler ve bireylere maddi destek veriliyor. Devletin muhtaç durumda olanlar için her ay ödediği bu yardımlar arasında dul ve yetim aylığı da bulunuyor. Ev hanımlarına sağlanan desteklerden dul ve yetim aylığı başvurusu onaylandıktan 2 gün sonra maaş bağlanıyor.

Yeni yılda asgari ücrete yapılan zam sonrasında sosyal güvenlik ödemeleri güncellendi. 2023 yılında dul ve yetim aylığı ödemelerine de zam yapıldı. Dul ve yetim aylığı ödenen maaşa göre farklılık gösterebiliyor. Emekli maaşının miktarına göre değişen bu aylıkta maaş miktarı baz alınıyor. Farklı yüzdeler uygulanan dul ve yetim aylığı için araştırmalar sürüyor.

2023/02/21/para-2.jpg

2023 DUL VE YETİM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan 2023 yılı asgari ücret zammıyla birlikte maaşlar 8 bin 500 liraya çıktı. Bunun üzerine bazı sosyal destek ödemelerinde de artış gerçekleşti. En düşük emekli maaşının 5 bin 500 lira olduğu yeni yılda dul ve yetim aylığı hesaplama yüzdesi değişti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yüzde 75 oranında dul ve yetim maaşı alanların aylığı 4 bin 125 TL oldu.

Sigortalı çalışanın ölümü durumunda geriye kalan eşi, çocukları ve anne-babasına devletten maaş bağlanıyor. Kanuna göre vefat eden sigortalının son aldığı maaş miktarının yüzde 75’i geride kalan eşe bağlanıyor. Eğer eş de çalışıyorsa bu miktar yüzde 50 oluyor. İki veya daha fazla yetim varsa eş yüzde 50, yetimler ise yüzde 25 oranında maaş almaya hak kazanıyor.

2023/02/27/para-6.jpg

ERKEK VE KIZ ÇOCUKLARINA YETİM AYLIĞI

2023 yılında yüzde 50 dul ve yetim aylığı 2 bin 750 lira olurken yüzde 25 yetim aylığı bin 375 TL oldu. Eş dışında çocuklar varsa bu yüzdeler değişiyor. Tek yetim varsa eş yüzde 60, yetim yüzde 30 maaş alıyor. Erkek çocuklar üniversite öğrencisiyse 25 yaşına kadar yetim aylığı alırken, kız çocukları evli değilse ömrünün sonuna kadar bu maaşı alabiliyor.

KAYNAK: UŞAK HABER