Ev hanımlarına emeklilikte yeni detay! Cumhurbaşkanı duyurmuştu! Emeklilikte yeni reformlar

Ev hanımlarına emeklilikte yeni detay! Cumhurbaşkanı duyurmuştu! Emeklilikte yeni reformlar
GİRİŞ

Türkiye’de emeklilikle ilgili seçimler öncesi birçok reform niteliğinde düzenleme yapıldı. Ev hanımlarına emeklilikte bunlardan biri. Peki, ev hanımlarına emeklilik detayları neler? İşte yanıtı…

Ev hanımlarına emeklilikte yeni detay! Cumhurbaşkanı duyurmuştu! Emeklilikte yeni reformlar - Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kısa süre önce ev hanımlarına emeklilikle ilgili müjde verilmişti. Seçim öncesinde mevcut emeklilik sisteminde yapılan birçok düzenlemede olduğu gibi ev hanımlarına emeklilikte prim desteğinin detayları da merak ediliyor.

Seçim öncesinde peş peşe gelen müjdeler sonrasında ev hanımlarına özel sigortalılık adımlarının neler olacağı merek edildi. Söz konusu grupta yer alan kişilerin emeklilik primlerini bir kısmını devlet karşılayacak. Ev hanımlarına emeklilikte yeni detaylar ortaya çıktı.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİKTE YENİ DETAYLAR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçimlere az bir süre kala birçok yeni müjde açıklaması yapılmıştı. AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan ev hanımlarına emeklilik fırsatı ile ilgili yeni detaylar gün yüzüne çekti.

Ev hanımlarının ödeyecekleri primin üçte birinin devlet tarafından karşılanacağı duyuruldu. Yeni düzenleme ile ev hanımlarının emekli olması desteklenecek. Verilecek prim desteği ile çalışmayan kadınların da emekli olarak sigorta güvencesinden faydalanması sağlanacak. Ayrıca kadınların iş yaşamına ve istihdama katılmalarını sağlayacak yeni düzenlemeler hakkında da açıklamalar peş peşe yapıldı.

KADINLARDA ÇOCUK SAYISINA GÖRE ERKEN EMEKLİLİK!

Ev hanımlarının emekli olmasını sağlayacak program kapsamında devlet tarafından bu kişilerin sigorta primlerini 3’te 1’nin karşılanması hedefleniyor. Öte yandan kadınların daha kolay emekli olmasını sağlamak amacıyla kadınların emeklilik yaşında çocuk sayısına göre esnekliğe gidilmesi sağlanacak. Devlet desteği ile ev hanımlarının prim ödemelerini rahatça yapmaları sağlanacak.

KADIN GİRİŞİMCİLERE DESTEKLER ARTACAK!

Kadınların iş hayatına katılmalarını destekleyecek yeni programlar üzerinde de çalışıldığı aktarıldı. Kadın girişimciler için bugüne kadar teşvik ve programlarla toplam 100 bin kadının desteklendiği aktarıldı. Destek kapsamında yapılan ödeme tutarının ise 6 milyar liraya ulaştığı aktarılıyor. Halkbank tarafından söz konusu desteklerin verilmeye devam edeceği aktarılıyor. Yeni iş kuran ve işletme yaşı 6’yı geçmeyen kadın girişimciler için 200 bin lira, işini kurmuş olanlara ise 300 bin lira kredi verilecek.

KAYNAK: UŞAK HABER