EYT başvurusunda kritik tarih! Bu tarihte başvuru yapana çifte ödeme yapılacak

EYT başvurusunda kritik tarih! Bu tarihte başvuru yapana çifte ödeme yapılacak
GİRİŞ

EYT kapsamında emekli olacaklara kritik duyuru yapıldı. Tazminat hesaplamasında o ayrıntıya dikkat edenlere çifte ödeme yapılacak. Daha fazla para almak için EYT emeklisinin yapması gerekenler...

EYT başvurusunda kritik tarih! Bu tarihte başvuru yapana çifte ödeme yapılacak - Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren EYT emeklilik başvuru süreci tüm hızıyla devam ediyor. Birçok EYT’li emekli maaşı ile birlikte çifte ödemek için araştırma yapıyor. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren EYT’de emekli başvuru işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir kriter var.

Mart ayında milyonlarca sigortaya için emekli olma imkanı veren EYT yasasında önemli detaylar bulunuyor. Mart ayında emeklilik başvurusu yapanlar Nisan ayından itibaren maaş almak için acele ediyor. Böylece nisanda ödenecek Ramazan Bayramı ikramiyesi hakkına kavuşan emekliye ilk maaşında çifte ödeme yapılacak.

2023/02/21/para-2.jpg

EMEKLİ RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ NE ZAMAN?

Emeklilere her yıl senede 2 defa verilen bayram ikramiyesiyle ilgili araştırmalar hız kazandı. Daha önceki yıllardaki uygulamaya göre ikramiyeler genelde bayramdan önceki hafta emeklilerin hesabına yatırıyor. Bu yüzden Ramazan Bayramı’ndan 1 hafta 10 gün kadar önce emeklilik başvurusu onaylanan kişilere çifte ödeme fırsatı doğacak. EYT kapsamında emekli olanlar bu tarihe dikkat ederse Ramazan bayramı ikramiyesini kaçırmamış olacak. 2023 yılında Ramazan Bayramı 21 Nisan – 23 Nisan tarihleri arasına denk geliyor.

2023/02/27/para-6.jpg

EYT’DE KIDEM TAZMİNATI HESABINA DİKKAT

EYT’liler kıdem tazminatı alırken “giydirilmiş ücret” kavramına dikkat etmesi gerekecek. 1475 sayılı Kanunun 14. maddesine göre kıdem tazminatının son brüt ücret üzerinden ödeneceği açıklanıyor. Bu kapsamda kıdem tazminatı hesaplamasında kişinin çalıştığı süre ile son brüt ücret çarpılıyor. Uygulamaya göre kıdem tazminatından sadece damga vergisi kesiliyor.

EYT’liere kıdem tazminatı tek seferde ve taksite bölünmeden ödenecek. Taksite bölme durumu ancak işçi kabul ederse yapılıyor. Brüt ücretin belirlenmesi sadece alınan maaş ile olmuyor. Çalışana yıl içinde verilen tüm ödemeler tazminat hesabına ekleniyor. Bu detayı bilmeyen EYT’liler kıdem tazminat alırken eline hak ettiğinden daha düşük para geçiyor. Bu nedenle sürekli ödenen ikramiye, kasa tazminatı, yemek ve giyecek paralarının da brüt ücrete eklenmesine dikkat edilmesi gerekiyor.