EYT’liye yüzde 10 ek zam müjdesi! Emekli maaşlarına intibak ve refah payı eklenecek

EYT’liye yüzde 10 ek zam müjdesi! Emekli maaşlarına intibak ve refah payı eklenecek
GİRİŞ

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri sonrası emekliye müjdeli haber geldi. Emekli maaşına intibak ve refah payı güncellemesi gündemde. 2023 mevcut ve yeni emekli maaşları…

EYT’liye yüzde 10 ek zam müjdesi! Emekli maaşlarına intibak ve refah payı eklenece - Emeklilerin temmuz ayında zam beklentisi yeniden gündeme geldi. Emekli ve memur maaşlarına ocak ayında yapılan yüzde 30 oranındaki zam sonrası gözler enflasyon verilerine çevrildi. Ocak ve şubat aylarının enflasyon rakamları belli olduktan sonra geriye sadece 4 aylık veri kaldı.

Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler emeklilerin yüzünü güldürmeye başladı. TÜİK’in açıkladığı son enflasyon verisiyle birlikte temmuzda emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belli olmaya başladı. TÜİK verilerine bakarak 2 aylık enflasyon farkından yüzde 10 zam kesinleşti. SGK ve Bağkur emeklisinin temmuz ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Ocak ayından itibaren haziran ayına kadar 6 aylık dönemde enflasyon farkı oluşması halinde emekli ve memur maaşlarına ek zam yapılacak. Ocak ve şubat ayı toplam enflasyonu yüzde 9.8 olduğu için şimdiden yüzde 10 kesinleşti. Emekli ve memurların gözü mart, nisan, mayıs ve haziran aylarındaki enflasyon farkına çevrildi.

TÜİK’in şubat ayı enflasyon rakamlarını açıklaması emeklilerin maaş zammı araştırmalarını hızlandırdı. Bu verilere bakarak 2000 yılı öncesi SSK’lılarda maaş 6 bin 93 liradan 6 bin 702 liraya çıkacak. Bağkur esnaf maaşı 5 bin 456 liradan 6 bin 1 liraya güncellenecek. Memur ve emeklilerin ocakta toplam yüzde 16.48 çıkan zam oranları 13.52 puanlık refah payı ile yüzde 30’a yükselmişti.

AİLE YARDIMINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

En düşük memur maaşı temmuz ayında yüzde 7.96’lık artışla 11 bin 836 liradan 12 bin 778 liraya çıkacak. Memur emeklisinde ise 7 bin 901 liradan 8 bin 530 liraya çıkacak. Aile yardımında çalışmayan eş için ödenen miktar 1064 liraya, 0-6 yaş arası çocuk için 234 liraya artış olacak. Aile yardımında 6 yaş üstü çocuklar için ödenen miktar 117 liraya çıkacak. Bu tutarlar gelecek 4 aydaki verilere göre daha da yükselecek.

KAYNAK: UŞAK HABER