Gram altın alanların yüzü güldü! 1.200 TL rekor kıran gram altın yükselir mi?

Gram altın alanların yüzü güldü! 1.200 TL rekor kıran gram altın yükselir mi?
KAYNAK:Uşak Haber

Altın fiyatlarının yükseliş hareketi yatırımcısını sevindirdi. Ons atlın 2023 yılının rekor seviyesine ulaşırken yatırımcılar bir sonraki hareketin ne olacağını merak ediyor…

Gram altın alanların yüzü güldü! 1.200 TL rekor kıran gram altın yükselir mi? - Küresel piyasalarda ons altın hareketliliği dikkat çekti. Ons altın fiyatı 1960 dolardan yükselişe geçerek ciddi bir atak yaptı. Uzman analistlerin 2000 dolar üzerini hedeflediği ons altındaki yükseliş iç piyasada gram altın yatırımcısını sevindirdi. Peki, altın fiyatlarındaki yükseliş devam edecek mi?

ABD ve Avrupa’da çıkan bankacılık krizi sonrası yatırımcılar “güvenli liman” olarak görülen altına hücuma etti. Son 1 haftada altın fiyatındaki dalgalanmalar yukarı yönlü olunca yatırımcıların yüzü güldü. ABD’de 3 bankanın iflas etmesi altın fiyatında yeni rekoru getiren en önemli gelişme oldu.

altin1.jpg

ALTIN FİYATI 2023 YILININ ZİRVESİNDE

Küresel piyasalarda yaşanan bu gelişmeler altın yatırımcısına yaradı. Ons altına olan talebin artmasıyla birlikte 1960 dolarlı seviyelerin üzeri fiyatlanmaya başladı. Böylelikle ons altın fiyatı son 11 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Küresel piyasalardaki bu hareket gram altın fiyatına olumlu yansıdı.

2023 yılının zirvesine çıkan ons altından sonra gram altın fiyatında 1200 TL görüldü. Böylelikle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan gram altın en son 19 Nisan 2022 tarihinde 1.185 TL olmuştu. Yeni rekorla birlikte gram altın yatırımcısının yüzü güldü.

altin11.jpg

BANKALARIN İFLASI ALTINA TALEBİ ARTTIRDI

ABD Merkez Bankası FED’in faiz hamlesinin konuşulduğu bu dönemde bankaların peş peşe iflas etmesi finansal piyasaları salladı. Yatırımcılar bankalarda bulunan paraları çekerek altın almaya koştu. Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate iflasları riskli varlıklardan kaçışı beraberinde getirdi.

Yatırımcılar bu süreçte altın ve tahvilleri tercih ederken paranın güvenli limana akması altın fiyatlarında yükselişe neden oldu. Uzmanlar, 22 Mart 2023 tarihinde yapılacak FED toplantısıyla birlikte faizlerin sabit tutulacağı veya 25 baz puan artışa gidilebileceği beklentilerini dile getiriyor.