İpotekli Kredi Nedir? Hangi Bankalar Verir?

İpotekli Kredi Nedir? Hangi Bankalar Verir?
GİRİŞ

İpotek ile alınan kredi, yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin aldıkları kredi tutarlarına karşılık olarak bir teminat göstermek zorunda oldukları kredi türleridir.

İpotekli kredi, genellikle özel bankalar üzerinden alınır. Ancak bazı devlet bankaları da verdikleri yüksek ihtiyaç kredileri için ipotek talebinde bulunabilir.

İpotekli Krediyi Hangi Bankalar Verir?

İpotekli kredi vermekte olan bankalar, güncel olarak şöyle sıralanmıştır:

  • İş Bankası
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Finansbank
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi

Gelir Belgesiz İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Gelir belgesine sahip olmayan kişilerin ipotekli kredi alabilmeleri ve kullanabilmeleri herhangi bir şekilde mümkün değildir. Tüm bankalar, verdikleri ihtiyaç kredisi ipotekli dahi olsa kişilerin sabit ve düzenli bir işe sahip olduklarını belgeler ile kanıtlamalarını kendilerinden talep eder.

Ziraat Bankası İpotek Karşılığı Hangi Krediyi Verir?

Ziraat Bankası’nın verdiği ipotek karşılığı krediler, yalnızca konut kredisi için verilir. Ziraat Bankası’ndan düşük faiz ile konut kredisi almak isteyen kişilerin almayı talep ettikleri ya da kendilerine ait olan bir konutun tapusunu ipotek olarak bankaya gösterme zorunluluğu mevcuttur. Bu şartı yerine getirmeyen kişilere ipotekli kredi verilmesi mümkün değildir.

Garanti İpotekli Kredi Nedir?

Garanti BBVA’dan alınacak olan ipotekli krediler, evinin tapusunu gösteren kişilere verilen kredi türleridir. Garanti BBVA, ipotekli olarak sadece konut ve ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yer alır. Konutunun tapusunu ipotek ettiren kişilerden ön teminat istemeden ev kredisi veren banka, yüksek tutarlarda vereceği ihtiyaç kredileri için de aynı yöntemi uygular.

Denizbank İpotekli Kredi Nedir?

Denizbank’tan alınmak istenen bireysel finansman kredilerine ipotekli kredi adı verilir. Denizbank, müşterilerinin talep ettiği ve kullanmak istediği yüksek tutarlı ihtiyaç kredi türü için ipotek ister. Diğer bazı bankalar gibi, yüksek tutarlı ihtiyaç kredileri ve mortgage kredilerini Denizbank da ipotekli olarak sağlar. Bankanın sağladığı bu ipotekli kredi imkanı ile beraber kişiler, yüksek tutarlı ihtiyaçları ile beraber yeni bir ev almak için kullanabilecekleri kredilerden de yararlanma imkanına sahiptir.

KAYNAK: