Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları

Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları
GİRİŞ

Kira yardımı almak isteyenlerin izlemesi gereken ilk adım gelir belgesi hazırlığıdır. Kira yardımı almak isteyenlerin gelir durumlarının yetersiz olması kira yardımı alabilmelerini sağlar.

Hane halkının toplam geliri üzerinden hesaplama yapılır ve buna göre kira yardımı verilip verilmeyeceği kararlaştırılır. Kira yardımı almak isteyenlerin izlemesi gereken adımlardan ilki e – devlet sistemine giriş yaparak başvuru aşamasını doğru bilgiler ile tamamlamak olmalıdır. Kira yardımı 5543 sayılı İskan Kanunu ile korumaya alınmış bir haktır. Hak sahibi olan ailelere verilen bir destek türüdür. Bu destekten yararlanabilmek için iskanların gerçekleştirilmemiş olması gerekir.

Kira Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

Kira yardım başvurusu için belirlenen platform e – devlet sistemidir. Başlangıç olarak e – devlet sistemine giriş yapılması gerekir. Kira yardımı sayfasına gelindiği zaman T.C. Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığının e – başvuru sistemine yönlendirme yapılır. E – başvuru sisteminde kim adına başvuru yapıldığı seçilir. Burada iki seçenek vardır. Kullanıcılar ya kendi adlarına ya da bir tüzel kişilik için başvuru yapmalıdır. İşletmeleri desteklemek için eklenen ikinci seçenek gerçek kişileri ilgilendirmeyen bir bölümdür. Kira kontranın sisteme yüklenmesi ve dilekçe metninin hazırlanması ile başvuru aşaması tamamlanır.

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kira yardımı koşulları belirlenirken kapsayıcı olunmaya çalışılmıştır. Haneleri ve aileleri ilgilendiren bu yardım ile iskan alınmamış evler özelinde yardım çalışması yapılır. Kira yardımı şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak ve reşit olmak da önemli unsurlar olarak belirlenmiştir. E – devlet sistemi üzerinden yapılacak olan takip ile doğrudan başvuru gerçekleştirilmesine izin verilir.

Kira Yardımı E – Devletten Nasıl Alınır?

Kira yardımı e – devlet üzerinden alınmaktadır. Başvurular e – devlet sistemi ile başlatılmakta ve süreç takibi de yine buradan gerçekleştirilmektedir. Kira yardımı almak isteyenler 48 ay boyunca bu yardımdan yararlanabilir. Öncelikle başvurularının olumlu sonuçlanması ve ardından kira yardımı almaya hak kazanmak gerekir. Hak kazanan aileler, kırk sekiz ay boyunca düzenli olarak kira yardımı alabilir. E – devlete girerek “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı” başlığının seçilmesi gerekir.

KAYNAK: UŞAK HABER