Memur ve emeklilere yeni zam oranı! Yüzde 45'i buluyor! Emekli maaşı 11 bin TL'yi aşıyor…

Memur ve emeklilere yeni zam oranı! Yüzde 45'i buluyor! Emekli maaşı 11 bin TL'yi aşıyor…
GİRİŞ

2023 Temmuz ayı brüt net maaş hesaplamasında yeni detaylar ortaya çıktı. Yüzde 45 zam oranları gündeme geldi. Emekli Sandığı emeklisinin çıplak maaşı 11 bin lirayı aşıyor…

Memur ve emeklilere yeni zam oranı! Yüzde 45'i buluyor! Emekli maaşı 11 bin TL'yi aşıyor - Türkiye’de milyonlarca emekli, memur ve asgari ücretli Temmuz ayında yapılacak maaş zamlarına odaklanmış durumda. Kısa süre önce kamu işçilerinin maaşlarının 15.000 TL’ye çıkarılmasının ardından memur ve emeklilerin maaşlarının ne kadar olacağı da merak edilmeye başlamıştı.

Memur maaşlarında yapılacak zam oranlarının %45 seviyelerine geldiği yönünde yeni formüllerde masaya yatırılmaya başladı. 6 aylık enflasyon rakamları, refah payı, intibak zammı, toplu sözleşme ve daha değişken memur ve emekli maaşlarını belirleyecek.

MEMURLARA SEYYANEN ZAM BEKLENTİSİ!

Yeni yıldan itibaren memurlar ve işçiler arasındaki gelir makasının açıldığını ifade eden Memur – Sen, zaman kaybetmeden ve Temmuz ayı zamları beklenmeden seyyanen zam yapılması gerektiğini açıkladı. Memur – Sen yönetim kurulundan yapılan yazılı açıklamada, kamuda görev alan 700 binden fazla kamu işçisinin mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü değerlendirildi.

KAMU İŞÇİSİNİN MAAŞI 15 BİN LİRAYA ÇIKTI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 700 binden fazla kamu işçisinin yeni maaş zamları duyuruldu. Kamu işçisi zammının yüzde 45 olmasının ardından taban ücreti 15 bin TL’ye yükseldi.

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR?

Kamu işçisine uygulanan yüzde 45’lik zam sonrasında memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam geleceği merak edilmeye başladı. Benzer bir senaryo memur maaşları için olursa yüzde 45 zam ile 11 bin 848 TL olan mevcut maaş, 17 bin 179 TL’ye yükselecek.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük memur emeklisi (4/C) maaşına da yüzde 45 oranında bir zam uygulanması halinde en düşük Emekli Sandığı memur emeklisi maaşı da 7 bin 901 TL’den, 11 bin 456 TL’ye yükselecek. Kesin zam oranları ise 2 aylık enflasyon verilerinin de açıklanmasının ardından Temmuz ayında 6 aylık rakamlara göre belirlenecek.

KAYNAK: UŞAK HABER