Milli gelirdeki artış EYT’lilere yaradı! EYT emekli maaş zam oranı netleşti

Milli gelirdeki artış EYT’lilere yaradı! EYT emekli maaş zam oranı netleşti
GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açılanan 2022 yılı gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) verileri Emeklikte Yaşa Takılanlara (EYT) yaradı. İşte EYT maaşlarına yapılan zam oranı…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz günlerde önemli bir duyuru yaptı. Türkiye’nin 2022 yılı gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) büyüme oranı yüzde 5.6 olarak açıklandı. Böylelikle büyüme oranı yüzde 5 seviyesinde görülen tahminleri geçti. 2022 yılı GSYH büyüme oranı, bu sene ocak ayından sonra emekli olanların maaşlarına yansıyacak.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen EYT yasası ile birlikte milyonlarca vatandaş emekli olma hayallerine kavuştu. Ocak ayından sonra emekliliğe hak kazanan yaklaşık 2 buçuk milyon kişiye bir de GSYH milli gelir zammı müjdesi geldi. Buna göre emekli maaşlarında yıllık yüzde 5.6 olarak açıklanan büyüme oranının yüzde 30’u oranında artış yapılacak.

2023/03/01/vergi-hesap-3.jpg

EMEKLİ MAAŞI GÜNCELLEME KATSAYISI AÇIKLANDI

İlk kez emekli olmaya hak kazanıp başvuruda bulunanların aylığı, çalışma yaşamı boyunca SGK’ya bidirilen prime esas kazançların güncel tutarına göre belirleniyor. 2008 yılından sonra kazançların güncel tutarı yıllık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artışının yüzde 100’ü ile yıllık GSYH artışının yüzde 30’u hesaplanarak belirleniyor. Bu hesaplama emekli maaşı güncelleme katsayı olarak tanımlanıyor.

Geçen yılın TÜFE artışı yüzde 64.27 olarak kayıtlara geçmişti. TÜİK tarafından önceki gün açıklanan milli gelirdeki artış ise yüzde 5.6 olurken bunun yüzde 30’u 1.68 yapıyor. Bu kapsamda 2022 yılı güncelleme katsayısı 1.6703 olarak hesaplandı. Dolayısıyla 2022 yılında kazançların yüzde 67.03 oranında artırılarak güncellendiği görüldü.

2023/02/25/vergi-hesap-4.jpg

EYT MAAŞLARINA YILLIK BÜYÜME KATKISI

Milli gelirdeki yıllık büyüme oranının beklentilerin üzerinde gelmesi, EYT kapsamında emekli olacaklara yaradı. EYT yasasına göre nisan ayında bağlanacak olan aylıklar, ocak ayında gördükleri tutara göre yüzde 1.68 oranında zamlı olacak. Emekli maaşları yeni hesaplanan tutar üzerinden tüm EYT’lilere bağlanacak. Ayrıca EYT dışında emeklilik dilekçesini 1 Ocak’tan sonra veren özel sektördeki SSK’lı ve Bağkur’lular ile 15 Ocak’tan sonra veren kamu işçilerinin aylıklarında artış olacak.

KAYNAK: UŞAK HABER