O borçların yüzde 50'si silinecek! Detaylar nihayet belli oldu! Resmi Gazete'de yayımlandı!

O borçların yüzde 50'si silinecek! Detaylar nihayet belli oldu! Resmi Gazete'de yayımlandı!
GİRİŞ

Milli Emlak Genel Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Taşınmazlara yönelik yapılandırmanın detayları da ortaya çıkmış oldu. Son tarih 31 Mayıs! İşte detaylar…

O borçların yüzde 50'si silinecek! Detaylar nihayet belli oldu! Resmi Gazete'de yayımlandı! - Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren Milli Emlak Genel Tebliğ kapsamında merak edilen detaylar netlik kazandı. Bu kapsamda vadesi 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle geldiği halde 12 Mart tarihine kadar ödenmemiş olan kullanım bedelleri ile hasılat, ticari kâr payları asılları ve bu alacaklar ile ilgili gecikme zammı ve faizleri yapılandırılacak.

7440 sayılı ilgili kanunun 10’uncu maddesi kapsamında uygulanacak yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin ilgili kanun fıkrası kapsamında borçları ile ilgili olarak dava açmayacaklarına veya açılmış davalardan vazgeçeceklerine ilişkin iradelerini içeren dilekçe ile başvurularını yapmaları gerekecek.

31 MAYIS SON BAŞVURU TARİHİ!

Söz konusu yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin borçları ile ilgili dava açamayacaklarına ve açılmış davalardan vazgeçeceklerine ilişkin iradelerini de içeren dilekçe ile beraber 31 Mayıs’a kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

Mücbir sebep nedeniyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Malatya, Kilis, Kahramanmaraş, Hatay, Elazığ, Gaziantep ve Sivas Gürün ilçesindeki borçlar 31 Ekim tarihine kadar mücbir sebep kapsamında yapılabilecek.

48 AYA KADAR TAKSİT SEÇENEKLERİ UYGULANACAK!

Yapılandırma paketinin detaylarının paylaşılmasının ardından birçok vatandaş rahat bir nefes aldı. Bu kapsamda kullanım bedelleri ve hasılat/ticari kâr payları asıllarının yapılandırılacak alacak tutar; bunların asıllarının Yİ – ÜFE tutarı toplanması şartı ile belirlenecek. Alacaklar ise 12 ve 48 ay vade arasında eşit taksitler ile ödenebilecek.

YÜZDE 50 İNDİRİM UYGULANACAK!

Alacak tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi için peşin olarak ödenmesi halinde de avantaj sağlanacak. Bu kapsamda tutarlara katsayı uygulanmayacak ve Yİ – ÜFE tutarının yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilebilecek. Yapılandırma sonucu ödenecek alacağın sadece fer’i alacaktan oluşması halinde ise Yİ – ÜFE tutarından yüzde 50 oranında, yani yarısı kadarı bir indirim uygulanacak. 31 Mayıs tarihine kadar ilgililerin başvurularını yaparak yapılandırma olanaklarından faydalanmaları gerekiyor. Başvuru şartlarını sağlayanlar yapılandırma düzenlemesinin avantajlarından kolayca yararlanabilecekler.

KAYNAK: UŞAK HABER