O karar resmen yürürlüğe girdi! Türkiye'de üretilen bu araçlar ÖTV'den muaf tutulacak!

O karar resmen yürürlüğe girdi! Türkiye'de üretilen bu araçlar ÖTV'den muaf tutulacak!
GİRİŞ

Türkiye’de otomobillere yönelik son dönemde yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Resmi Gazete’de yeni karar yayımlandı. Türkiye’de üretilen o araçlar ÖTV’den muaf olacak…

O karar resmen yürürlüğe girdi! Türkiye'de üretilen bu araçlar ÖTV'den muaf tutulacak! - Resmi Gazete’nin bugün yayımlanan sayısında yepyeni bir karara imza atıldı. Yeni karara göre ülkemizde üretilen elektrikli otomobiller ÖTV’den muaf tutulacak. Togg T10X başta olmak üzere bu kapsama giren elektrikli otomobillerin fiyatlarının düşüp düşmeyeceği sorusu ise merak edilmeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ‘’Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’’ Resmi Gazete’De yayımlandı. Söz konusu düzenlemede Türkiye’de elektrikli araç üretimi yapan firmalara bazı ayrıcalıklar tanınıyor.

BAZI ELEKTRİKLİ ARAÇLARA ÖTV MUAFİYETİ GELDİ!

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili Togg’un da ilk teslimatının yapılması ve Tesla gibi markaların da Türkiye pazarına girmelerinin ardından elektrikli araçlara ilgi arttı. Bu ilginin canlı kalması ve Türkiye’de elektrikli araba üretiminin teşvik edilmesi için ÖTV muafiyeti kararı alındı.

Türkiye’de AR – GE çalışması yaparak elektrikli otomobil üretimi yapan markalar, dolayı olarak ÖTV’den muaf hala gelecekler. Resmi Gazete’de yer alan yeni karara göre, şirketlerin ortaya çıkacak ÖTV tutarını iade almaları sağlanacak.

ELEKTRİKLİ ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Türkiye’de üretimi yapılan elektrikli araçlar için getirilen ÖTV muafiyeti kararı sonrasında birçok vatandaş elektrikli otomobillerin fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak etmeye baladı. Ancak fiyat değişimlerinin biraz da markaya göre olabileceği aktarılıyor.

ÖTV muafiyeti kapsamında iki farklı sonuç ortaya çıkabilir. Bunlardan ilki şirketler tarafından iade alınacak ÖTV yatırımlar için kasada tutulabilir. Diğer bir seçenek ise araç fiyatlarında indirim olarak bu destek yansıyabilir. Elektrikli otomobillere yönelik vergi oranlarında yapılan pek çok düzenleme piyasalara da olumlu yansıyor.

KAYNAK: UŞAK HABER