Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?
GİRİŞ

Onaylanmış kredilerin iptal edilebilmesi için kredi başvurusu yapılmış olan bankaya ve banka şubesine gidilmesi gereklidir.

Onaylanmış kredilerin iptal hakkı, hangi bankadan kredi alınmış olunursa olunsun mevcuttur. Bu nedenle de kredisi onaylanmış olan kişiler, kolaylıkla kredilerini iptal ederek işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Onaylanan Kredi Kullanılmazsa Ne Olur?

Onaylanmış olan kredilerin kullanılmaması durumunda herhangi bir şey olmaz. Kişilerin kredilerinin onaylanmış oldukları kredilerini almazlarsa, bir süre sonra kendilerine verilmiş olan krediler kullanılamaz hale gelir ve farklı bir zamanda kredi almak isteyen kişilere bu krediyi kullanma imkanı tanınmaz.

KYK Kredi Nasıl İptal Edilir?

KYK kredisini kullanmak istemeyen veya kullanmaya başlamasından sonra daha fazla almak istemeyen kişilerin e-devlet üzerinden yüksek öğretim kurumunun sitesine veya yükseköğretimin kendi sitesine girerek kredi ve burs iptali işlemlerini gerçekleştirmeleri gereklidir.

Garanti Kredi Başvuru İptal Etme Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA’ya yapılan kredi başvurularının iptal edilmesi için Garanti BBVA müşteri hizmetleri ile görüşülmesi veya şubelere gidilmesi gereklidir. Onaylanmış kredilerin türlerine göre hangi adımın izlenmesi gerektiği değişir. İhtiyaç kredisi gibi düşük tutarlı kredilerin iptalleri Garanti Bankası tarafından müşteri temsilcileri aracılığı ile yapılabilir. Ancak araç ve ev kredisi gibi yüksek meblağlı kredilerin başvuruları ancak banka şubeleri üzerinden iptal edilebilir.

İhtiyaç Kredisi Onaylandıktan Sonra İptal Edilir Mi?

İhtiyaç kredilerine başvuru yapılmasından ve başvurulara onay alınmasından sonra iptal edilebilme olanakları mevcuttur. Kredi onayının verilmesinden 30 gün geçmesine kadar kredi iptal işlemleri gerçekleştirilebilir.

Kredi Çıktıktan Sonra Kaç Gün Geçerlidir?

Kredilerin onaylanmasından sonra kullanım süreleri genellikle alınmış olan kredilerin türlerine göre değişir. İhtiyaç kredileri genellikle bankalar tarafından 30 gün geçerlidir. Ancak araç ve konut kredileri bankalara göre en fazla 5 ila 10 gün geçerliliğe sahiptirler. Kişilerin alma hakkını elde ettikleri kredilerin toplamda kaç gün geçerli olduğu değişiklik göstermesinden dolayı bankalar tarafından kullanıcılarına iletilir.

Kredi Cayma Hakkı Nedir?

Kredilerden cayma hakkı, kullanmak için başvurusu yapılmış olan kredilerin kullanmaktan vazgeçilmesi durumunda iptal hakkının olmasını sağlayan bir haktır. Çekilen tüm kredilerin iptal edilme hakkı mevcuttur. Ancak bu süre onaylanan krediler için sadece 14 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de eğer kredi başvurusu yapılmışsa ve kredi alınmaya hak kazanılmışsa, 14 gün geçmeden hakkına sahip olunan bu kredinin iptali kolaylıkla sağlanabilir. Bu nedenle de kredi çekmek isteyen kişilerin bu gün sınırına dikkat etmeleri gereklidir.

KAYNAK: UŞAK HABER