ÖTV muafiyetli araç kimleri kapsıyor? ÖTV muafiyeti nedir? Kimler ÖTV’siz araç alabilir?

ÖTV muafiyetli araç kimleri kapsıyor? ÖTV muafiyeti nedir? Kimler ÖTV’siz araç alabilir?
GİRİŞ

ÖTV muafiyetinden yararlanarak araç sahibi olmak isteyenler için yeni düzenlemeler devreye girdi. Peki, ÖTV muafiyetinde limitler neler? Hangi araçlar alınabilir? İşte detaylar…

ÖTV muafiyetli araç kimleri kapsıyor? ÖTV muafiyeti nedir? Kimler ÖTV’siz araç alabilir? - Türkiye’de son yıllarda artan otomobil fiyatları birçok kişinin araç almasına engel oluyor. Özellikle döviz kurunda yaşanan artış ve yüksek vergi oranları nedeniyle araç satın almak bir hayli zorlaştı. Ancak bazı kesimler için ÖTV muafiyeti gibi seçenekler de uygulanabiliyor.

2023 yılına ilişkin ÖTV muafiyetinin uygulanacağı limitler de değişmişti. Limitlerin artmasının ardından birçok otomobil markasının sıfır modelini ÖTV muafiyeti kapsamında yer alan vatandaşların kolaylıkla daha uygun fiyata satın almaları sağlanıyor. Ancak ÖTV muafiyetinde belirli şartlar aranıyor.

ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇ NASIL ALINIR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), mevcut uygulamalara göre herhangi bir mal veya ürüne uygulanan bir vergi olarak tanılanmaktadır. Türkiye’de ise engelli bireyler için ÖTV muafiyetleri başta olmak üzere farklı imkanlar sağlanıyor. Engelli sağlık kurulu tarafından en az %40 ve en çok %90 arasında engeli olan kişilerin ÖTV muafiyeti, KDV indirimi ve diğer avantajlardan yararlanması sağlanıyor.

ÖTV muafiyeti ile araç satın almak için söz konusu engel oranlarına sahip olmak ve bunun resmi sağlık kuruluşları tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Ayrıca engel düzeyine göre engelli sürücü belgesinin de olması gibi şartlar aranmaktadır.

ÖTV MUAFİYETİ LİMİTLERİ NE KADAR?

ÖTV muafiyetine ilişkin 2023 yılı için yeni limitler belirlendi. 2022 yılında 450 bin 500 TL olan ÖTV muafiyetli araç limiti, yapılan değişiklik sonrasında 1 milyon 4 bin TL’ye çıkarıldı. ÖTV’siz araç almak için sağlık raporunda en az %40 engelli olduğuna karar verilmesi, 18 yaşını doldurmuş olmak ve engelli sürücü belgesine sahip olmak gerekiyor.

ÖTV’SİZ ALINABİLECEK ARAÇLAR NELER?

ÖTV muafiyetinde limitlerin 1 milyon 4 bin TL’ye kadar çıkarılmasının ardından birçok otomobil markasının sevilen modeli bu kapsamsa girdi. ÖTV’siz alınabilecek bazı modeller ise şunlar:

  • Citroen C3
  • Fiat Egea Sedan
  • Dacia Sandero
  • Ford Focus
  • Hyundai i20
  • Kia Rio

KAYNAK: UŞAK HABER