Para uzmanı İslam Memiş seçim sonrasına dikkat çekti! Dolar 20 TL’yi geçecek

Para uzmanı İslam Memiş seçim sonrasına dikkat çekti! Dolar 20 TL’yi geçecek
GİRİŞ

Deprem felaketinin ekonomik boyutu netleşmeye başladı. Ekonomik zorlukların yaşandığı dönemde altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş çarpıcı açıklamalar yaptı…

Para uzmanı İslam Memiş seçim sonrasına dikkat çekti! Dolar 20 TL’yi geçecek - Kahramanmaraş merkezli depremlerde insanın hayatını kaybetmesinin yanı sıra ülke ekonomisine zararı netleşmeye başladı. Türkiye’deki deprem hasarı maliyetinin 34.2 milyar doları geçeceğini belirten Dünya Bankası raporu çok konuşuldu. Bu rakam Türkiye’nin milli gelirinin yüzde 4’ü ederken ekonomik zorlukların döviz kurlarına nasıl yansıyacağı merak konusu oldu.

Para ve altın piyasası Uzmanı İslam Memiş, dolar/TL paritesindeki olası senaryoları değerlendirdi. Küresel ekonomideki son verilere göre Çin’den gelen iyimser hava piyasalarda risk iştahını arttırdı. Yurt içi piyasalarda da doların yönü siyasi atmosfere göre belirlenecek. İslam Memiş, teknik açıdan dolar endeksinde 105,5 seviyesinin direnç, 104’ün ise destek konumunda olduğunu söyledi.

dolar-3.jpgYÜKSEK ENFLASYON KALICI OLDU

Bugüne kadar döviz kurlarında ve altın fiyatlarında başarılı tahminleri ile tanınan İslam Memiş, ekonomik gelişmeleri yorumladı. Türkiye ekonomisini depremden önce ve depremden sonra şeklinde ikiye ayıran ünlü finansçı, asgari ücretli ve emeklilerin geçinmekte zorlanacağını söyledi. Kişisel görüşlerini açıklayan para uzmanı, Türkiye’de enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini ifade etti.

Tüm dünyada benzer bir tablo yaşandığını belirten İslam Memiş, “Benim en çok korktuğum, dediğim gibi kuraklık ve gıda. Özellikle yaz aylarında gıda enflasyonu tarafında tedarik problemleri yaşarsak ve yaşayacağız gibi duruyor Bu da enflasyonu tetikleyen unsurların başında yer alıyor.” Haziran ayı sonunda Dolar/TL paritesinin geleceği seviyeyi yorumlayan piyasa uzmanı kritik seviyeyi açıkladı.

2023/02/22/dolar-4.jpg

DOLAR 20 TL’Yİ AŞACAK

Dolar kurunda yeniden 20 TL ve üzerindeki rakamların görüleceğini söyleyen İslam Memiş, “bu da enflasyonu tetikleyen unsurlar arasında. Tabii ki enflasyon ne demek fakirlik demek. Enflasyon ne demek zorluk demek. Enflasyonun olduğu her yerde de enflasyonun çıkma sürecinde olduğu her zaman sizin alım gücünüz azalır.” ifadelerini kullandı. Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında Kur Korumalı devam ettiği için küçük yatırımcının farklı enstrümanlar aradığını hatırlattı. Ancak döviz kurunda haziran sonrasında kırılganlık yaşanacağını bekleyen uzman, yatırımcıların yeniden bu tarafa kayacağını söyledi.