Resmi Gazete'de resmen yayımlandı! Kredi limitleri yükseldi! Konut ve işyeri kredilerinde yeni limitler!

Resmi Gazete'de resmen yayımlandı! Kredi limitleri yükseldi! Konut ve işyeri kredilerinde yeni limitler!
GİRİŞ

Türkiye’de deprem felaketi sonrasında kentsel dönüşüm faaliyetlerine de hız verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre kentsel dönüşüm kredi limitleri arttı. İşte detaylar…

Resmi Gazete'de resmen yayımlandı! Kredi limitleri yükseldi! Konut ve işyeri kredilerinde yeni limitler! - Türkiye’de büyük yıkıma ve çok sayıda can kaybına neden olan büyük deprem felaketi sonrasında bölgede yaralar sarılmaya devam ediyor. Bu kapsamda riskli yapıların güçlendirilmesi ve yeniden yapımı için kentsel dönüşüm kredileri ile vatandaşlar destekleniyor.

‘’6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre kentsel dönüşüm kredilerinde limitler yükseldi.

2023/02/21/para-2.jpg

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİ LİMİTLERİ YÜKSELDİ!

Kentsel dönüşüm kredilerinin limitlerini düzenleyen karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre güçlendirme kredisi kapsamında faiz desteği yıllık 600 baz puan, azami anapara ödemesiz dönem 2 yıl, 10 yıl vade ile 320 bin TL’ye yükseldi. Konut yapım kredisi ise 1.25 milyon TL’ye yükseltildi. Konut edinme kredisinde de aynı oranlar uygulanacak.

2023/02/27/para-6.jpg

İŞYERİ YAPIM VE EDİNME KREDİSİ LİMTİLERİ DEĞİŞTİ!

Kentsel dönüşüm kredisinde konutların yanı sıra işyerleri için de limitler güncellendi. Bu kapsamda yeni karara göre işyeri edinme kredisi 480 baz puan yıllık faiz desteği oranı, 1 yıl ana para ödemesiz dönem ve 7 yıl vade ile 350.000 TL’ye kredi limiti yükseltildi.

İşyeri yapım kredisinde ise kentsel dönüşüm kredisi kapsamında 2 yıl anapara ödemesiz dönem, 7 yol vade ve 800.000 TL hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limit belirlenmiştir. Limitlerin artırılması ile hem konut hem de işyeri kentsel dönüşüm işlemlerinde ve güçlendirmede vatandaşlara destek sağlanacak.

KAYNAK: UŞAK HABER